Hensoldt, Alman ve Norveç denizaltıları için Optronics Suite üretecek - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Hensoldt, Alman ve Norveç denizaltıları için Optronics Suite üretecek

Abone Ol 

Alman sensör şirketi Hensoldt, altı Alman ve Norveç denizaltılarını analitik sensör yetenekleriyle donatmak için bir sözleşme imzaladı.

-The Defense Post’ta yayımlanan makalenin çevirisi M5 tarafından yapılmıştır.

 

Sözleşmeye göre, Kongsberg, ThyssenKrupp Marine Systeme ve Atlas Elektronik’ten oluşan bir konsorsiyum, 50 milyon Euro (56.72 milyon $) karşılığında U212 CD denizaltılarında optronik sistemlerin donatılmasını istedi.

Şirketten yapılan açıklamada, “Sipariş, Norveç ve Alman donanmalarının altı denizaltısının her biri için bir OMS 150 optronik direk sistemi, bir OMS 300 ve bir i360°OS panoramik gözetim sisteminden oluşan altı optronik sistemden oluşuyor” dedi.

Açıklamada, “İkiz optronik direk çözümü ile müşteriler, bir periskop sisteminin geleneksel, geleneksel doğrudan görünümünden tamamen gövdeye nüfuz eden bir dijital sistem çözümüne teknolojik sıçramayı seçtiler” dedi.

Yeni optik sistem, U212 CD denizaltılarına, zayıf görüş koşullarında bile en yüksek algılama yeteneklerini sağlama kabiliyetine sahip sensör ekipmanı sağlıyor. Yüksek derecede otomasyona sahiptir ve savaş gemisinin hareket etme ve hayatta kalma yeteneğini geliştirir.

Sensör Ekipmanı Hakkında

U212 CD sınıfı denizaltı için OMS 150 ve OMS 300 kombinasyonu ilk kez devreye giriyor.

OMS 150, OMS 100 ailesindeki en yeni sensör sistemidir ve arama ve gözetleme optronik direği olarak kullanılacaktır. Tam savaş sistemi entegrasyonuna, kısa dalga kızılötesi özelliğine sahiptir ve zorlu hava koşullarında bile çalıştırılabilir.

OMS 300, mürettebatın güvenliğini artıran, görsel veya radar yoluyla tespit edilmesi zor karmaşık bir sensör sistemidir. Multispektral optronik ekipman, mürettebata tüm hava ve ışık koşullarında en iyi görüşü sağlar.

U212 CD denizaltıları

Temmuz 2021’de ThyssenKrupp Marine Systeme, Norveç ve Alman donanmaları için altı yeni Type 212 CD denizaltısı inşa etmek üzere görevlendirildi.

5.5 milyar Euro (6.24 milyar $) tutarındaki sözleşme, iki savaş gemisinin Almanya’ya teslim edilmesini içerirken, kalan dördü Norveç için.

Almanya’nın iki gemisini 2032 ve 2034’te teslim alması beklenirken, Norveç’in dört denizaltısından ilkini 2029’da teslim alması bekleniyor.

 

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close