Güney Kore yerli KF-21 savaş uçağının üretimine başladı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Güney Kore yerli KF-21 savaş uçağının üretimine başladı

Abone Ol 

Güney Kore yerli KF-21 savaş uçağının üretimine başladığını duyurdu.

Güney Kore Savunma Edinim Programı İdaresi (DAPA) seri üretimin başladığını duyurarak ülkenin iddialı havacılık projesindeki ilerlemenin son aşamaya geldiğini açıkladı.

İlk KF-21 seri üretim modelinin montajı için, jetin üreticisi olan Korea Aerospace Industries (KAI) tarafından Seul’ün 296 kilometre güneyindeki Sacheon’da bir tören düzenlendi.

Tören sırasında yapılan açıklamada; “Bu etkinlik Güney Kore’nin savunma kabiliyetleri açısından çok önemli bir adımı ifade etmektedir.” ifadeleri kullanıldı.

Askeri uzmanlara göre; Güney Kore’nin savunma modernizasyon stratejisinin temel taşlarından biri olan program, ülkenin askeri açıdan kendine güvenini arttırma kararlılığını yansıtıyor.

Geçtiğimiz ay Güney Kore Savunma Bakanlığı, 2027 yılına kadar 20 adet KF-21 üretmek üzere DAPA ile 1.41 milyar dolar değerinde bir sözleşme imzalamıştı. Uzun vadeli hedef ise bu filoyu 2032 yılına kadar 120 birime çıkarmak.

Boramae olarak da bilinen KF-21’in ileri teknolojisi ve üstün performansıyla Güney Kore Hava Kuvvetleri’nin yeteneklerini güçlendirmesi bekleniyor.

KF-21’in ilk üretim modelinin 2025 yılı sonuna kadar ülkenin hava kuvvetlerine teslim edilmesi planlanıyor.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close