ABD Ordusu, keşif/istihbarat görevleri için cep dronları test ediyor - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

ABD Ordusu, keşif/istihbarat görevleri için cep dronları test ediyor

Abone Ol 

ABD Ordusu, gizli gözetleme, istihbarat ve keşif operasyonları için yeni cep boyutundaki dronelarını test etmeye başladı.

ABD Ordusu’nun New York Ulusal Muhafız birliğindeki askerler, bir ele sığacak kadar küçük bir Teledyne FLIR ürünü olan Black Hornet 3 nano dronelarla testler yapmaya başladı.

Defence Express tarafından verilen bilgilere göre; yaklaşık 25 dakikalık bir uçuş dayanıklılığına sahip olan insansız hava sistemi, gelişmiş savaş alanı farkındalığı için operatörlere hızlı bir şekilde canlı video ve HD hareketsiz görüntüler iletebiliyor.

Haberde ayrıca; platformun düşük radar izi ve boyutu nedeniyle tespit edilmesinin çok zor olduğu belirtildi.

Black Hornet 3

Black Hornet 3 sisteminin standart savaş yükü, dronların yanı sıra, tek bir asker tarafından kolayca taşınabilen bir kontrolör ve ekstra bataryalardan oluşuyor.

Nispeten küçük boyutuyla Black Hornet 3, doğrudan asker gözleminin çok riskli olabileceği düşmanca ortamlarda keşif için geliştirildi.

Drone, birlikleri açığa çıkarmadan çevrenin haritasını çıkarabilir, hayatta kalma kabiliyetlerini artırır ve görev sonuçlarını yükseltir.

ABD Ordusu’nda nano dronlarla ilgili daha fazla eğitim verilmesi ve nihai hedef olarak bunların tüm askerler için standart bir ekipman haline getirilmesi bekleniyor.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close