Güney Kore, Polonya'ya rekor silah satışına hazırlanıyor - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Güney Kore, Polonya’ya rekor silah satışına hazırlanıyor

Abone Ol 

Güney Kore, Polonya’ya yaklaşık 23 milyar dolar değerinde silah ihracatını gerçekleştirmek için, uluslararası bankalar ile finansman bulmak için görüşüyor.

Güney Kore savunma sanayi şürketleri, Polonya ile ek sözleşmeler yapmak isteyen yerel savunma firmalarının karşılaştığı engelleri aşmak için büyük finans kuruluşlarıyla görüşmelerin devam ettiğini açıkladı.

Geçtiğimiz yıl Güney Koreli savunma sanayi şirketleri, toplam 12 milyar dolar değerindeki büyük savunma anlaşmalarıyla ülkenin şimdiye kadarki en büyük silah satışına imza atmıştı. Bu anlaşmalar, Polonya’ya K2 tankları, K9 kundağı motorlu obüsler, FA-50 hafif saldırı uçakları ve Chunmoo çoklu roketatarların tedarikini içeriyordu.

Yaşanan finans sıkıntısının ardından Güney Kore’nin şimdiye kadarki en büyük silah ihracatını desteklemek için Güne Kore Milli Savunma Bakanlığı beş büyük uluslararası bankanın üst düzey yetkilileriyle bir toplantı düzenledi:

Düşünülen potansiyel çözümler arasında, Polonya hükümeti ile yapılan kapsamlı anlaşmaları finanse etmek için ticari bankalar tarafından sunulan bir sendika kredisi de yer alıyor. Konu hakkında bilgi sahibi kaynaklar bu finansman modelinin büyük ölçekli savunma projelerinin mali gereksinimlerinin karşılanmasında etkili olabileceğini belirtiyor.

Güney Kore medyasına göre bu girişim, 2021’de sekizinci sırada yer alan Güney Kore’nin 2027’ye kadar dünyanın en büyük dördüncü silah ihracatçısı olma hedefi doğrultusunda gerçekleşti.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close