Çin-Filipinler arasındaki deniz gerilimi tırmanıyor: "Çin gemilerinden engelleme" - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Çin-Filipinler arasındaki deniz gerilimi tırmanıyor: “Çin gemilerinden engelleme”

Abone Ol 

Çok sayıda Filipin Sahil Güvenlik gemisinin stratejik açıdan kritik önem taşıyan ihtilaflı bölgeye giderken Çinli askeri unsurların engellemesiyle karşılaştığı ortaya çıktı.

GEOINT sivil istihbarat kurumu tarafından verilen bilgilere göre; Filipinler Çin’in engelleme eylemlerini şiddetle kınadı ve Çin’i bu eylemler sırasında yersiz zorlama ve tehlikeli manevralar yaptığını açıkladı.

Verilen bilgilere göre olay, Filipin gemilerinin rutin ikmal ve rotasyon için, her iki ülke tarafından da tartışmalı bir bölge olarak görülen “İkinci Thomas Sığlığına” doğru yol aldığı sırada meydana geldi.

Raporlar, Çin gemilerinin Filipin gemilerinin geçişini engellediğini ve sığlığa yaklaşımlarını değiştirmek için su topları kullandığını belirtiyor.

Çin Sahil Güvenlik sözcüsü Gan Yu ise bir açıklama yaparak Filipin gemilerinin Güney Çin Denizi’ne izinsiz girdiğini iddia etti.

Gan’a göre, 10 Kasım’da Filipinler’e ait iki küçük nakliye gemisi ve üç sahil güvenlik gemisi Çin’in Nansha Adaları’nın bir parçası olan Ren’ai Resifi’nin bitişiğindeki Çin sularına izinsiz olarak girdi.

Gan, Çin Sahil Güvenliğinin ulusal egemenliği ve denizcilik haklarını korumak için bölgede yasaları uygulamaya devam edeceğini ve faaliyetlerinin Çin’in yargı yetkisi altındaki sularda olduğunu savundu.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close