Güney Kore, balistik füze savunmasına sahip yeni destroyerini denize indirdi - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Güney Kore, balistik füze savunmasına sahip yeni destroyerini denize indirdi

Abone Ol 

Güney Kore balistik füze savunması ile donanmış 8 bin 200 tonluk yeni bir destroyeri denize indirdiğini açıkladı. 

Güney Kore savunma kaynaklarından verilen bilgilere göre, büyük ölçüde yerli teknoloji ile tasarlanan 8.200 tonluk KDX-III Batch-II Aegis destroyerinin denize indirilmesi için Ulsan’da resmi tören düzenlendi.

Adını Joseon Hanedanlığı’nın (1392-1910) ileri görüşlü bir kralından alan Jeongjo The Great destroyerinin töreni, Seul’ün yaklaşık 410 kilometre güneydoğusunda, Ulsan’daki Hyundai Heavy Industries tersanesinde gerçekleşti.

Savunma kaynaklarına göre yeni savaş gemisi, balistik füzeleri takip etme ve engelleme yeteneğine sahip en yeni Aegis savaş sistemi ile donatılmış durumda.  Savaş gemisinin bu özelliğinin Kore Füze Savunma Sisteminde önemli bir rol oynaması bekleniyor.

Güney Kore Deniz Kuvvetleri ise yaptığı  basın açıklamasında, “Güçlü ve yüksek teknoloji içeren bir donanma inşa etme çabalarının bir sembolü olarak denize indirdiğimiz muhrip, Güney Kore Donanması’nın savaş yeteneklerini önemli ölçüde artıracak.” ifadeleri kullanıldı. 

170 metre uzunluğundaki gemi, 21 metre genişliğinde ve radara yakalanmamak için eklenen güvenlik unsurlarının yanı sıra balistik füzeleri tespit edip, durdurabilen yeni Aegis savaş sistemi ile donatıldı. 

Destroyer ayrıca Güney Kore’nin 2024’te bitirmeyi planladığı yerli MH-60R Sea Hawk helikopterlerini de taşıyabilecek.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close