Güney Afrika, Rusya ve Çin ile ortak deniz tatbikatı yapacak - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Güney Afrika, Rusya ve Çin ile ortak deniz tatbikatı yapacak

Abone Ol 

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ardından taraf olmama politikası yürüten Güney Afrika, önümüzdeki ay Rusya ve Çin ile birlikte  10 günlük ortak askeri tatbikatlar düzenleyeceğini duyurdu.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ardından taraf olmayacağını açıklayan Güney Afrika yaptığı açıklamada, önümüzdeki ay Rusya ve Çin ile kendi kıyıları açıklarında 10 günlük ortak askeri tatbikatlar düzenleyeceğini duyurdu.

Ordu tarafından yapılan açıklamada; “Güney Afrika, Rusya ve Çin arasında gelişen ilişkileri güçlendirmenin bir yolu olarak, bu üç ülke arasında çok uluslu bir deniz tatbikatı gerçekleştirecek.” ifadeleri kullanıldı.

Verilen bilgilere göre; yerel Tswana dilinde “duman” anlamına gelen “Mosi” adlı tatbikatlar, 17-27 Şubat tarihlerinde liman kenti Durban ve 180 kilometre (110 mil) uzaklıktaki Richards Körfezi kıyılarında yapılacak.

Güney Afrika ordusu ayrıca, 350’den fazla Güney Afrika ordusu personelinin “operasyonel beceri ve bilgi paylaşımı amacıyla” Rus ve Çinli mevkidaşlarıyla birlikte tatbikatlara katılacağını belirtti.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close