Amerikan Helikopter Üreticisi BELL, HSVTOL Teknolojisine Sahip Konseptlerini Tanıttı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Amerikan Helikopter Üreticisi BELL, HSVTOL Teknolojisine Sahip Konseptlerini Tanıttı

Amerika Birleşik Devletleri merkezli Textron Firması’nın bir parçası olan Bell helikopter üreticisi, Yüksek Hızlı Dikey Kalkış ve İniş (HSVTOL) yapabilen uçaklarının yeni konseptlerini piyasaya sürüyor.

Defence Blog’da yayımlanan bilgiler M5 tarafından çevrilmiştir.

Bell yetkililerinin yaptığı açıklamada; Bell’in askeri uygulamalara yönelik yeni uçak sistemleri için HSVTOL teknolojisini kullanacak tasarım konseptlerinin tamamlandığını duyurdu.

Yüksek Hızlı Dikey Kalkış ve İniş özelliği olan HSVTOL teknolojisi; bir helikopterin havada asılı kalma kabiliyetini bir savaş uçağının hız ve menzil özellikleriyle harmanlıyor.

Firmanın inovasyondan Sorumlu Başkan Yardımcısı Jason Hurst, “Teknoloji yatırımlarımız riskleri azalttı ve bizi HSVTOL’nin dijital mühendislik alanında hızlı bir şekilde ilerlememize fırsat verdi. Ayrıca çalışmalarımızda ABD Savunma  Bakanlığı Araştırma Laboratuvarları bize destek verdi.” ifadelerini kullandı.

Bell’in HSVTOL teknolojisi üzerine tasarladığı konsep şu özellikleri içeriyor.

  • 400 kts üzerinde jet benzeri seyir hızı
  • Pistten bağımsız hareket (iniş-kalkış) kabiliyeti ve havada asılı kalma özelliği
  • İnsansız çalışabilme özelliği ve taktik görev icra edebilme özelliği

Bell, 85 yılı aşkın bir süredir yüksek hızlı dikey kaldırma uçak teknolojisini araştırıyor ve NASA, ABD Ordusu ve ABD Hava Kuvvetleri için X-14, X-22, XV-3 ve XV-15 gibi yenilikçi VTOL konfigürasyonların üretilmesinde öncülük ediyor. 

Kaynak: M5

İlgili Yazılar

Back to top button
Close
Close