Fransız şirketten Rafale Savaş Uçağı üretimini artırma kararı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Fransız şirketten Rafale Savaş Uçağı üretimini artırma kararı

Abone Ol 

Fransız havacılık şirketi Dassault Aviation, talepteki artış nedeniyle Rafale savaş uçaklarının üretimini ayda iki birimden üç birime çıkaracağını açıkladı.

Fransız Le Tribune gazetesinin haberine göre şirket, artan talepleri karşılamak için şimdiye kadar ayda 2 birim olan üretimini 3 birime çıkaracak.

Fransız havacılık şirketi Dassault Aviation CEO’su Eric Trappier konuya dair yaptığı açıklamada; “Üretimin durgun olduğu 2020 yılında birim bazında daha düşük bir üretim yapma stratejisi ile hareket ediyorduk. Gelen talepleri karşılamak için ayda 3 adet uçak üretimine geçiyoruz. Şirketimiz ayda 4 birim üretme kapasitesine sahip.” ifadelerini kullandı.

Dassault Aviation geçtiğimiz günlerde, Fransız Savunma Tedarik Ajansı (DGA) ile Fransız Hava Kuvvetleri’ne Rafale savaş uçakları üretmek için anlaşma imzaladığını duyurmuştu. İmzalanan bu anlaşma kapsamında Fransız Hava Kuvvetleri 5,5 milyar dolar bedelle 42 adet Rafale F4 savaş uçağı tedarik edecek.

Rafale F4.1

Fransız Savunma Tedarik Ajansı, Rafale savaş uçağının F4.1 standardının 13 Mart 2023 tarihinde kalifikasyonunu ilan ederek uçağın muharebe görevlerine hazır olduğunu açıklamıştı.

F4.1 standardı, Scorpion kask nişangâhının entegrasyonu, meteor füzesi için atış kontrolündeki gelişmeler, pasif tehdit algılama algoritmalarındaki gelişmeler ve Rafale uçakları arasında artan veri alışverişi yetenekleri dahil olmak üzere hava muharebe yeteneklerinde önemli gelişmeler getirdi.

Fransız Le Tribune tarafından verilen bilgilere göre; Fransız Hava ve Uzay Kuvvetleri ve Deniz Kuvvetleri bünyesindeki tüm Rafale savaş uçakları, yakın gelecekte F4.1 standardına yükseltilecek.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close