Çin'den Hint Okyanusu'nda kritik adım: Maldivler ile Çin arasında askeri iş birliği anlaşması - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Çin’den Hint Okyanusu’nda kritik adım: Maldivler ile Çin arasında askeri iş birliği anlaşması

Abone Ol 

Çin ve Maldivler, Pekin’in stratejik ada ülkesindeki askeri varlığını arttırmasına olanak tanıyan bir güvenlik anlaşması imzaladı.

Maldivler Savunma Bakanlığı yaptığı açıklamada; “Çin’in Maldivler Cumhuriyeti’ne karşılıksız askeri yardım sağlamasına ilişkin anlaşma konusunda imzalar atıldı ve bu anlaşma, ikili ilişkilerin daha da güçlendirileceğini ortaya koydu.” ifadeleri kullanıldı.

Güvenlik anlaşmasının ayrıntıları açıklanmamakla birlikte, bakanlık Çin tarafından yapılacak olan askeri yardımın karşılıksız olarak sağlanacağının altını çizdi.

Maldivler, Hint Okyanusu’nda hayati önem taşıyan deniz yollarının üzerinde stratejik bir konuma sahip.

Anlaşma, Hint Okyanusu’nun jeopolitik öneminin giderek daha da arttığı bir döneme denk geldi.

Hindistan, coğrafi yakınlığı ve ortak tarihi bağları nedeniyle bölgeyi tarihsel olarak kendi etki alanının bir parçası olarak görüyor ve ABD ile birlikte bölgede, ortak askeri tatbikatlar ve faaliyetler yürütüyor.

Maldivler Devlet Başkanı Muizzu, geçtiğimiz yıl göreve geldikten bir süre sonra, Hint askeri personeli ve unsurlarının ülkeden çekilmesi talimatını vermişti. Hint askerlerinin ilk grubunun 10 Mart’a kadar gönderileceğini ifade eden Muizzu, kalan askeri personelin de 10 Mayıs’a kadar ülkeden ayrılacağını belirtmişti.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close