Fransa, Ukrayna ordusuna Arquus Bastion zırhlı araç tedarik edecek - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Fransa, Ukrayna ordusuna Arquus Bastion zırhlı araç tedarik edecek

Abone Ol 

 Fransız La Tribune gazetesinin edindiği bilgilere göre Fransız üretici Arquus, Ukrayna’ya 20 adet Bastion zırhlı araç tedarik edecek.

Diğer Avrupa ülkeleri gibi, Fransa da Ukrayna’nın önemli bir silah sistemi tedarikçisi haline geldi. Bastion, yıllar önce Arquus’un bir parçası haline gelen Fransız ACMAT şirketi tarafından tasarlanıp geliştirilen 4×4 Zırhlı Personel Taşıyıcı aracıdır. Araç, zorlu ACMAT VLRA TDN/TDE araziye uygun çok amaçlı taktik aracın şasisine dayanmaktadır.

Bastion, bir sürücü ve komutan dahil olmak üzere iki kişilik bir mürettebata sahiptir ve gövdenin arkasında oturan sekiz adede kadar piyadeyi barındırabilir. Araç, küçük silahların ateşlenmesine ve top mermisi şarapneline karşı balistik koruma sağlıyor. Aynı zamanda, bir kara mayınından veya IED’den araçtan uzağa doğru yönlendirilmiş bir patlamayı saptırarak aracın ve yolcuların beka kabiliyetini artıran, yüksek sertlikte zırhlı çelikten yapılmış V şeklinde bir monokok gövdeye sahiptir.

Bastion’un çatısı, 12,7 mm’ye kadar kalibreye kadar bir makineli tüfek veya 40 mm otomatik el bombası fırlatıcı ile donanmış farklı türde silah istasyonları ile donatılabilir.

Bastion APC, manuel veya otomatik şanzımana bağlı 2.300rpm’de 215 hp güç üreten 5.0L turbo dizel intercooler motorla donatılmıştır. Maksimum 1.000 km seyir menzili ile 110 km/s maksimum yol hızında çalışabilir.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close