Fransa, Horizon-sınıfı firkateynlerinde HELMA-P lazer silahını denedi - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Fransa, Horizon-sınıfı firkateynlerinde HELMA-P lazer silahını denedi

Abone Ol 

Fransız Donanması, Horizon-sınıfı Forbin firkateynlerinde HELMA-P Yüksek Enerjili Lazer silahını test ettiğini açıkladı.

ABD merkezli Defence Post tarafından verilen bilgilere göre, Fransa donanması tarafından Akdeniz’deki gerçekleştirilen deneme, Fransa merkezli lazer teknolojisi firması CILAS ile işbirliği içinde gerçekleştirildi.

Fransa Donanması; testin amacının özellikle deniz ortamında artan insansız hava aracı tehditlerini yok etmek olduğunu açıkladı. 

Fransa donanma kaynakları tarafından yapılan açıklamada; “Sistem; denizde, hava araçlarını ve uçakları izlemek, bozmak veya saldırmak için kullanılacak. Donanma, insansız hava araçlarına karşı mücadele çalışmalarımızın bir parçası olarak sistemi muhriplerimize entegre edecek.” ifadeleri kullanıldı. 

Fransız Donanması, denemenin sonuçlarında dair ayrıntı vermese de, Fransız güvenlik kaynakları, HELMA-P entegrasyonunun yakın zamanda tamamlanacağını açıkladı. 

HELMA-P

HELMA-P, öncelikle insansız hava araçlarını etkisiz hale getirmek için tasarlanmış lazer tabanlı bir sistemdir.

Üretici CILAS firmasına göre sistem, sabit ve hareketli hedeflere yüksek lazer enerjisi yayarak, hedeflerin optik sensörlerini bozuyor ve düşman unsurlarının etkisiz hale gelmesini sağlıyor. 

Şirket tarafından verilen bilgilere göre; HELMA-P lazer silahı önceki denemelerde, yaklaşık bir kilometrelik menzildeki 38 insansız hava aracını yüzde yüz başarı ile ve sadece birkaç saniye içinde yok etmişti. 

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close