ABD'nin B-1B bombardıman uçakları ilk kez İsveç'e konuşlandırıldı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

ABD’nin B-1B bombardıman uçakları ilk kez İsveç’e konuşlandırıldı

Abone Ol 

ABD Hava Kuvvetleri, ABD bombardıman uçaklarının NATO davetlisi ile eğitim tatbikatları için modern tarihte ilk kez İsveç’e indiğini duyurdu.

İsveç geçtiğimiz haftalarda, NATO ittifakının henüz bir üye olmamasına rağmen topraklarında NATO birliklerini ve teçhizatlarını barındırmaya hazır olduğunu duyurmuştu.

Bu açıklamanın ardından ABD Hava Kuvvetleri, iki Amerikan B-1B bombardıman uçağını 19 Haziran Pazartesi günü İsveç’in kuzeyindeki Lulea-Kallax havaalanına iniş yaptığını açıkladı.

ABD Hava kuvvetleri sözcüsü Louise Levin AFP’ye yaptığı açıklamada; “Bombardıman Görev Gücümüz ile hem hava kuvvetleri hem de ordu olarak İsveç ile ortak bir tatbikatlar gerçekleştiriyoruz” ifadelerini kullandı.

ABD Ordusu tarafından yapılan açıklamada ise; “İkinci dünya savaşından sonra, modern zamanlar olarak adlandırabileceğimiz dönemde ilk kez ABD bombardıman uçakları İsveç’e indi. NATO’nun ittifak üyesi olmasa bile güçlü ortaklara sahip olması önemlidir.” ifadeleri kullanıldı.

İsveç, Haziran 2022’den bu yana NATO’nun “davetlisi” statüsünde ancak tam üye olabilmesi için 31 üye ülkenin tümü tarafından onaylanması gerekiyor. İsveç’in üyeliği şu anda Türkiye ve Macaristan tarafından onaylanmadı.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close