Fransa, Eurodrone İHA'larını Akeron füzeleri ile donatmak için MBDA ile anlaşma imzaladı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Fransa, Eurodrone İHA’larını Akeron füzeleri ile donatmak için MBDA ile anlaşma imzaladı

Abone Ol 

Fransa, Eurodrone insansız uçak sistemleri filosunu Akeron LP havadan yere füzelerle donatmak için çok uluslu füze üreticisi MBDA ile bir anlaşma imzaladığını duyurdu.

Fransa savunma kaynaklarından verilen bilgilere göre anlaşma uyarınca MBDA, Akeron füzelerini, Eurodrone’ların üzerinde bulunan GBU-49 hassas güdümlü bombaları tamamlayacak şekilde entegre edecek.

Beşinci nesil taktik füzeler arasında ‘benzersiz’ olarak tanımlanan Akeron füzeleri, modern muharebe tankları ve güçlendirilmiş savaş altyapısı dahil olmak üzere çeşitli hedeflerle başa çıkabilen çok etkili bir savaş başlığına sahiptir.

Füzenin kızılötesi optronik arayıcı aracılığıyla operatörlere yüksek çözünürlüklü görüntüler gönderen iki yönlü bir veri bağlantısına sahiptir ve bu sayede bir çarpma noktası seçmelerine veya uçuşta yeni bir hedef seçmelerine olanak tanır.

MBDA web sitesinde, “Akeron ailesinin füzeleri, karadan, havadan ve hatta deniz platformlarından olduğu kadar, sökülmüş muharebe için mevcut ve gelecekteki operasyonel ihtiyaçları karşılıyor.” ifadeleri kulanılıyor.

Eurodrone

Eurodrone, 30 metre (98 fit) kanat açıklığına ve 16.4 metre (53 fit) uzunluğa sahip orta irtifa, uzun ömürlü bir insansız hava aracı sistemidir.

Dronların maksimum kalkış ağırlığı on ton (9.979 kilogram / 22.000 pound) ve yaklaşık 13.500 metre (8,4 mil) irtifalarda uçabilmektedir. 

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close