Fransa, Asya-Pasifik bölgesindeki askeri varlığını güçlendirmeyi planlıyor - M5 Dergi
DünyaÖne Çıkan

Fransa, Asya-Pasifik bölgesindeki askeri varlığını güçlendirmeyi planlıyor

Abone Ol 

Fransa Savunma Bakanı Sebastien Licornu, ülkesinin Asya-Pasifik bölgesinde konuşlandırılmış askeri yeteneklerini güçlendireceğini ve modernize edeceğini duyurdu.

Singapur’da düzenlenen, Shangri-La Diyalogu olarak bilinen Asya-Pasifik Savunma ve Güvenlik Forumu’nda konuşan bakan, “Ortaklarımızın Ukrayna’daki krizin bizi Hint-Pasifik bölgesinden uzaklaştırıp uzaklaştırmayacağı konusunda endişeleri var. Bu olmayacak” dedi.

Licornu konuşmasında, “Fransa, 2025 yılına kadar ikisi Pasifik Okyanusu’nda, biri Yeni Kaledonya’da ve diğeri Polinezya’da olmak üzere altı yeni devriye gemisini, gözlem ve egemenlik misyonları yürütmek üzere kalıcı olarak konuşlandırarak yeteneklerimizi güçlendirmeye ve modernize etmeye devam edecek” diye konuştu.

Güncellenen yeteneklere ek olarak, Fransa 2025 sonunda bölgeye iki gemi konuşlandıracak, çünkü mevcut dört devriye gemisi şimdi yeni bir modelle değiştiriliyor.

Bakan, “Pasifik’teki beş Falcon (keşif) uçağının yerini beş yeni ve daha modern uçak alacak” diye ekledi.

Bu yıl için, Rafale uçağı ve A400M askeri nakliye uçağının ortak konuşlandırılmasıyla Pasifik Okyanusu’nda Pegase 22 adlı egemen bir görevin planlandığını açıklandı.

Fransız kuvvetlerinin, Fransa’nın Asya-Pasifik bölgesinin istikrarına olan ilgisini göstermek ve bölgede önemli bir mevcudiyeti sürdürmek için düzenlenecek çok sayıdaki ortak tatbikata katılmaya devam edeceği de bildirildi.

Bakan, Fransızların bölgedeki stratejisinin hiçbir ülkeye yönelik olmadığını, ancak çok taraflı savunma düzenlemelerini desteklediğini vurguladı.

Bakana göre, Fransa bu yolla Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği (ASEAN) ülkelerini, Çin ve ABD de dahil olmak üzere bölgedeki sekiz büyük gücü içeren savunma örgütüne katılmak istiyor.

Fransa’nın Asya-Pasifik bölgesinde kendini gösterme stratejisi, geçen yıl Avustralya’nın İngiltere ve ABD ile nükleer enerjili denizaltı almasını öngören AUKUS anlaşmasını imzalayarak, Fransa ile denizaltı anlaşmasını feshetmesinin ardından sarsıldı.

Canberra ile Fransa merkezli denizaltı üreticisi Naval Group arasında Cumartesi günü yapılan tazminat anlaşması, Avustralya ile işbirliğinin yeniden canlanmasına izin verecek.

KAYNAK: Şarku’l Avsat

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close