Forbes: "Rus Ordusu en iyi tanklarını tek bir cephede topluyor" - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Forbes: “Rus Ordusu en iyi tanklarını tek bir cephede topluyor”

Abone Ol 

Rusya’nın Rus savunma sanayi kuruluşu Uralvagonzavod tarafından Rus ordusu için üretilen yaklaşık 600 adet T-90 tankı bulunuyor. Görünüşe göre 50’den fazla T-90 tankı, son birkaç haftalık kısa süre içerisinde Donbas bölgesindeki Svatove civarında toplanmış durumda.

125 milimetrelik topu ve çelik kompozit zırhı ile 45 tonluk T-90 tankları, askeri uzmanlar tarafından Rusya’nın en iyi tankı olarak kabul ediliyor.

Ayrıca askeri uzmanlar, Svatove’deki T-90 birimlerinin yanı sıra Rusya’nın Merkezi Askeri Bölgesi’ndeki konuşlanma öncesi eğitimlere de dikkat çekiyor.

Uzmanlara göre Rus ordusunun en modern tanklarını Svatove’de yoğunlaştırması, Rusya’nın Ukrayna’ya karşı yürüttüğü geniş çaplı savaş 10. ayına girerken, Kremlin’in yeni bir plan üzerinde çalıştığını ortaya koyuyor.

Savaş öncesi nüfusu 16.000 olan bir kasaba olan Svatove,  Donbas’ın en büyük şehirlerinden biri olan Severodonetsk’e giden P66 otoyolunun bitişiğinde ve Severodonetsk’i elinde tutmak Moskova’nın en önemli önceliklerinden birisi olarak kabul ediliyor.

Savaştan önce, Rusya’nın kağıt üzerinde 600’den fazla T-90 tankının olduğu biliniyordu. Ancak yine verilere göre bu tankların 200 tanesi depodaydı ve soğuk, nemli Rusya’da, bu tankların hassas optikleri ve elektronik aksamlarının zarar görmüş olduğu tahmin ediliyordu.

Uzmanlara göre Rus ordusunun iki tabur T-90’ı tek bir noktada toplaması etkileyici bir başarı ve büyük bir hazırlığın işareti. Uzmanlar ayrıca Rusya’nın Merkezi Askeri Bölgesi’ndeki konuşlanma öncesi eğitimleri artırdığına da dikkat çekiyor.

Kaynak: M5

 

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close