Finlandiya savaş uçakları, ilk kez NATO görevi için konuşlandırıldı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Finlandiya savaş uçakları, ilk kez NATO görevi için konuşlandırıldı

Abone Ol 

Finlandiya Hava Kuvvetlerine ait yedi adet F/A-18 Hornet savaş uçağı ilk kez NATO görevi için Romanya’daki Mihail Kogalniceanu Hava Üssüne konuşlandırıldı.

Finlandiya Hava Kuvvetlerine ait yedi adet F/A-18 Hornet savaş uçağı, NATO’nun Hava Kalkanı misyonu kapsamında ilk görevine başladı.

Universul Time tarafından verilen bilgilere göre; uçaklar Karadeniz kıyısındaki NATO’nun doğu kanadı boyunca eğitim faaliyetleri ve sortiler gerçekleştirecekler.

Finlandiya ordusundan Yarbay Rami Lindström; “Fin jetleri iki ay boyunca Kraliyet Hava Kuvvetleri Typhoon müfrezesine katılarak görevi yapacak ve Romanya F-16’larıyla birlikte uçarak NATO hava sahasını güvence altına alacak.” açıklamasında bulundu.

Finlandiya, Rusya’nın Ukrayna’yı geniş çaplı işgalinin ardından tarihsel olarak tarafsız duruşunu terk etmiş ve Nisan 2023’te NATO üyesi olmuştu.

Rusya ile 1,340 kilometrelik bir sınıra sahip olan Finlandiya’nın üyeliğiyle birlikte NATO’nun Rusya ile önceden var olan sınırı iki katına çıkmış oldu.

Bu konuşlandırma ve görev ile birlikte, Finlandiya’ya ait 7 adet F/A-18 Hornet savaş uçağı vilk kez NATO için tam operasyonel hazırlığa ulaşmış ve görev yapmış olacak.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close