Airbus 'Wingman' insansız savaş uçağı konseptini sergileyecek - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Airbus ‘Wingman’ insansız savaş uçağı konseptini sergileyecek

Abone Ol 

Havacılık şirketi ve savunma sanayi üreticisi Airbus, Berlin’de düzenlenen Uluslararası Havacılık ve Uzay Fuarı ILA’da yeni savaş uçağı Wingman konseptini tanıtacak.

UK Defence Journal tarafından verilen bilgilere göre; havacılık şirketi ve savunma sanayi üreticisi Airbus, askeri havacılıkla ilgili geliştidiği yeni savaş uçağı konspti Wingman’ı tanıtmaya hazırlanıyor.

Verilen bilgilere göre; Airbus konseptinde Wingman insansız bir hava aracı olma özelliği taşıyor.

Airbus tarafından yapılan açıklamada; “Yeni konsept, Eurofighter gibi yüksek riskli görevler üstlenebilecek avcı tipi bir insansız hava aracıdır.” ifadeleri kullanıldı.

Airbus’ın 5-9 Haziran tarihleri arasında Berlin’de düzenlenecek olan ILA fuarında sergilenecek.

Wingman modeli, düşük gözlemlenebilirlik, çeşitli silahların entegrasyonu, gelişmiş sensörler, bağlanabilirlik ve ekip oluşturma çözümleri gibi yeteneklere sahip olacak.

Mevcut konsepte göre Wingman, mevcut insanlı savaş uçaklarının yeteneklerini, silah ve diğer efektörleri taşıyabilen mürettebatsız platformlarla arttırmayı amaçlıyor.

Airbus Defence and Space CEO’su Michael Schoellhorn ise yaptığı açıklamada; “Wingman konseptimiz, Alman Hava Kuvvetleri’ne 2030’larda savaş filosunun etkisini en üst düzeye çıkarmak ve gücünü katlamak için ihtiyaç duyduğu performansa sahip uygun fiyatlı bir çözüm olacak.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close