Financial Times: "ABD Suudi Arabistan'a silah ambargosunu kaldıracak" - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Financial Times: “ABD Suudi Arabistan’a silah ambargosunu kaldıracak”

Abone Ol 

ABD’nin Suudi Arabistan’a saldırı silahı satma yasağını kaldırmaya hazırlandığı bildirildi.

Financial Times’ın haberine göre ABD’nin Suudi Arabistan’a saldırı amaçlı silah satışına yönelik yasağı önümüzdeki haftalarda kaldırması bekleniyor.

Gazetenin konuyla ilgili bilgi sahibi bir kişiye dayandırdığı haberine göre Washington, Suudi Arabistan’a yasağı kaldırmaya hazır olduğu sinyalini verdi.

Biden, 2021’de göreve geldikten kısa bir süre sonra Suudi Arabistan’a karşı sert bir tutum benimsemişti.

Bu tutumda Yemen’de İran destekli Husilere karşı yürüttüğü ve ağır sivil kayıplara yol açan saldırıların yanı sıra ve Riyad’ın insan hakları sicili de rol oynamıştı. Özellikle 2018’de Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesi ilişkilerde gerilimi yol açmıştı.

ABD’nin en büyük silah müşterisi olan Suudi Arabistan, silah satışlarını donduran bu kısıtlamalardan olumsuz etkilenmişti.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken Çarşamba günü yaptığı açıklamada, ABD ve Suudi Arabistan’ın, Riyad ve İsrail ile daha geniş kapsamlı bir normalleşme anlaşmasının ikili bileşeni olan nükleer enerji, güvenlik ve savunma işbirliği konularında bir dizi anlaşma imzalamaya çok yakın olduklarını ifade etmişti.

Financial Times, saldırı amaçlı silah satışı yasağının kaldırılmasının bu görüşmelerle doğrudan bağlantılı olmadığını ifade etti.

ABD ve Suudi Arabistan konuya ilişkin yorumda bulunmadı.

Kaynak: Mepa News

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close