Filipin Donanması uzun menzilli Spike Füzesini test etti - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Filipin Donanması uzun menzilli Spike Füzesini test etti

Abone Ol 

Filipin Donanması yeni satın aldığı hızlı saldırı önleme gemisinden İsrail yapımı Spike uzun menzilli füzeleri test etti.

Filipin Donanması’ndan yapılan açıklamada, test sırasında 20 kilometre uzaklıktaki bir hedefin vurulduğu ve füzenin hassas vuruş kabiliyetinin doğrulandığı belirtildi.

İsrail merkezli Rafael Gelişmiş Savunma Sistemleri füzesi 30 kilometre uzaklıktaki bir hedefi vurabiliyor, gelişmiş elektro-optik ve kızılötesi sensörlere sahip ve gündüz ve gece operasyonel yetenekler sunuyor.

Filipin Deniz Kuvvetleri Komutanı John Percie Alcos testler sonrasında yaptığı açıklamada; “Benzersiz bir isabetlilik ve çok yönlülük sunan bu yeni kabiliyet, hassas güdümlü mühimmat teknolojisinde ileriye doğru bir sıçramayı temsil ediyor” ifadelerini kullandı.

Hızlı taarruz önleme gemisi

Filipin Donanması tarafından verilen bilgilere göre test, Acero sınıfı savaş gemisi olarak da bilinen hızlı saldırı önleme gemisinin göreve başlama koşullarının bir parçasıydı.

Savaş gemilerinden ikisi 2023 sonunda İsrail’den Filipinler’e gelirken, yedi tanesi için de sözleşme imzalandı.

Spike’ın kısa menzilli versiyonu halihazırda Filipinler’in Çok Amaçlı Hücum Gemisi’nde kullanılıyor ve 4 kilometre menzil sunuyor.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close