ABD Temsilciler Meclisi uzun süredir ertelenen Ukrayna ve İsrail yardımlarını oylayacak - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

ABD Temsilciler Meclisi uzun süredir ertelenen Ukrayna ve İsrail yardımlarını oylayacak

Abone Ol 

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Mike Johnson yaptığı açıklamada, meclisin gelen baskılar nedeniyle aylardır oyaladığı Ukrayna ve İsrail’e yönelik ayrı yardım tasarılarını bu hafta oylayacağını açıkladı.

ABD Senatosu Şubat ayında, Rusya’nın işgaline karşı mücadelesinde Ukrayna’ya yardım etmek için devasa yeni fonların yanı sıra İsrail ve Tayvan için yeni destek içeren 95 milyar dolarlık bir paketi kabul etmişti.

Temsilciler Meclisi’nde çok az bir Cumhuriyetçi çoğunluğa sahip olan Johnson, Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ve diğer Amerikalı müttefiklerinin taleplerine rağmen, güvenlik ek paketinin kendi meclisinde oylanmasına izin vermemişti.

Ancak uluslararası raporlara göre Rusya, son haftalarda yeniden toparlandı ve saldırıya geçti, Ukrayna ise aylardır ilk kez toprak kayıpları yaşadı ve mühimmat sıkıntısı nedeniyle mühimmatı karneye bağladı.

Johnson Pazartesi akşamı gazetecilere verdiği demeçte; “Senato ek tasarısını mevcut haliyle oylamayacağız. Ancak bu önlemlerin her birini dört farklı parça halinde ayrı ayrı oylayacağız” açıklamasında bulundu.

Ayrı tasarıların oylanmasının Cuma akşamına kadar gerçekleşebileceğini, ancak üyelerin değişiklik teklif etmelerine izin verileceğini ve bunun da süreci uzatabileceğini söyledi.

Johnson’ın bu ani dönüşü, İran’ın hafta sonu İsrail’i hedef alan eşi benzeri görülmemiş saldırısının ardından geldi ve Johnson ABD’nin desteğini derhal gösterme sözü verdi.

Aşırı sağ muhalefet

ABD basınında yer alan haberlere göre bu hafta oylanacak dört tasarıdan biri, ABD’nin TikTok’u yasaklamasının yanı sıra Ukrayna’nın işgalinden sonra Ruslardan ele geçirilen varlıkların satışına izin verilmesini de içeren bir hükümler paketi olacak.

Donald Trump ve Temsilciler Meclisi’ndeki aşırı sağcı milletvekillerinin Kiev’in Rusya’nın işgalci güçlerine karşı verdiği mücadeleye milyarlarca dolar akıtmaya şüpheyle yaklaşması nedeniyle Johnson Ukrayna’ya yardım konusunda bıçak sırtında yürüyor.

Ukrayna son aylarda, Rus saldırılarını püskürtmek için acilen ihtiyaç duyulduğunu söylediği hava savunma sistemleri de dahil olmak üzere Batı’dan gelen yardımlardaki gecikmeler nedeniyle giderek daha fazla hayal kırıklığına uğruyor.

Verilen bilgilere göre oylamanın Cuma gününe kadar yapılması bekleniyor.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close