Fas, İsrail'den Merkava Tankları satın alacak - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Fas, İsrail’den Merkava Tankları satın alacak

Abone Ol 

Fas; geçen yıl açıkladığı “2030’a kadar ordu standartlarının yükseltilmesi programı” kapsamında İsrail’den Merkava tankları alacağını duyurdu.

İsrail merkezli Heareetz tarafından verilen bilgilere göre; İsrail Savunma Bakanlığı yetkilisi Yair Koles’in Fas ziyaretinin ardından iki ülke arasındaki uzlaşmanın ayrıntıları belirlenmeye başladı.

İsrail Savunma Bakanlığı tarafından edinilen bilgilere göre, Fas’a teslim edilecek Merkava tankları, İsrail ordusu tarafından hizmet dışı bırakılmış olan tanklardan oluşacak.

Önümüzdeki birkaç ay içinde tamamlanması beklenen anlaşma, Fas’ı Merkava tanklarının ilk alıcısı haline getirecek. Ayrıca iki ülke arasındaki diplomatik ve askeri bağların da güçlendirilmesi için görüşmelerin yürütüleceği bildirildi.

Merkava Tankı

2011 yılından bu yana İsrail ordusunun hizmetinde olan Merkava Mk.4 ana muharebe tankı standart tank yapısından biraz farklı tasarıma sahiptir. Motoru, gerektiğinde zırh görevi görmesi ve mürettebatı koruması amacıyla önde konuşlandırılmıştır. Ayrıca, dünyanın personel kaçış bölmesine sahip tek tankıdır.

Tankın gelişmiş elektromanyetik tehdit tanımlama ve uyarı sistemi, askerlere daha fazla koruma sağlıyor.

Tankın en son versiyonu olan Merkava 4, 1.500hp’lik bir dizel motorla çalışıyor.

İsrail ordusu, Merkava zırhlı araçlarının eskimiş versiyonlarını hizmet dışı bırakmıştı.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close