Estonya'dan 12 Caesar kundağı motorlu obüs siparişi - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Estonya’dan 12 Caesar kundağı motorlu obüs siparişi

Abone Ol 

Estonya, Savunma Bakanlığı’nın yeni kalkınma planının bir parçası olarak on iki adet 155 mm, 52 kalibrelik Caesar kundağı motorlu obüs satın alacağını açıkladı.

Defence Post tarafından verilen bilgilere göre Estonya Savunma Bakanlığı, ilgili obüsleri Estonya Savunma Kuvvetleri 1. Tümeni komutasındaki yeni bir topçu birliğine tedarik etmeyi planlıyor.

Savunma Bakanı Hanno Pevkur planı ordunun revizyon paketindeki “en önemli silah alımı” olarak tanımladı.

Programın bütçesi açıklanmamış olsa da, tek bir Sezar kundağı motorlu obüsün, 4.3 milyon dolar değerinde olduğu tahmin ediliyor.

Estonya topçusu şu anda yalnızca Güney Kore’den gelen K9 Thunder toplarından oluşan 24 mobil topçu birliğine sahip.

Estonya ordusunda revizyon

Estonya, Rusya’nın 2022’de Ukrayna’yı işgal etmesinin ardından diğer Baltık ülkeleriyle birlikte savunmasını güçlendirdi.

Silahlı kuvvetlerine daha fazla odaklanma çabaları arasında yedek eğitim birliklerini taşınabilir hava savunma sistemleriyle donatmanın yanı sıra küçük, orta ve büyük kalibreli birlikler için mühimmat üretebilecek bir sanayi kompleksi geliştirmek de yer alıyor.

Ülke ayrıca Ukrayna’ya askeri yardımda bulunarak özel kuvvetler ekipmanı bağışladı ve Kiev’e saldıran Rus bilgisayar korsanlarına karşı koymak için askeri bir siber tesis açtı.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close