Almanya, NATO Hava Polisliği için konuşlandırılabilir yeni bir birim oluşturuyor - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Almanya, NATO Hava Polisliği için konuşlandırılabilir yeni bir birim oluşturuyor

Abone Ol 

Almanya, NATO’nun Baltık Bölgesi’ndeki komuta ve kontrol görevlerini desteklemek üzere Estonya’nın kuzeyindeki Harjumaa’da bulunan Ämari Hava Üssü’nde yeni bir birim kurduğunu açıkladı.

Defence Post tarafından verilen bilgilere göre, Almanya tarafından oluşturulan yeni birim NATO’nun Baltık bölgesindeki hedefleri izlemek ve tanımlamak için bir radar sistemleri şebekesi kullanılacak ve yılın tamamında ihtiyaç halinde aktif olarak faaliyet gösterecek.

Neuburg’daki 74. Taktik Hava Kanadı’nda bulunan dört Eurofighter ve Schönewalde’deki 3. Kontrol ve Raporlama Bölgesi’nde bulunan yer tabanlı DCRC’ye katılan Red Hawk ekibi, Almanya’nın NATO’nun savunma pozisyonlarına yaptığı son katkı oldu.

Verilen bilgilere göre yeni birim, hava sahası gözetiminin yanı sıra hava üssündeki eğitim ve tatbikatları da destekleyecek.

Gökyüzünün güvenliğini sağlamak

NATO, Ukrayna’da devam eden savaşın getirdiği endişeler nedeniyle üyelerinin Baltık Bölgesi’ndeki hava savunmasını sıkılaştırıyor.

Polonya, Fransa ve İspanya gibi ülkeler dönüşümlü olarak polislik görevlerini üstlenerek ittifakın üyeleri arasında yüksek birlikte çalışabilirlik hedefini desteklediler.

Bu ayın başlarında Alman Hava Kuvvetlerine ait iki jet, uçuş planı olmadan NATO topraklarına yakın uçan iki Rus uçağını engellemişti.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close