Ermenistan, Hindistan ÇNRA ve mühimmat tedarik sözleşmesi imzaladı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Ermenistan, Hindistan ÇNRA ve mühimmat tedarik sözleşmesi imzaladı

Abone Ol 

 Ermenistan, Pinaka MLRS ve mühimmat tedariki için Hindistan ile hükümetler arası bir sözleşme imzaladı. The Economic Times tarafından bildirildiği üzere, gelişme Ermenistan’ın Azerbaycan ile ateşkesi bozduğu dönemde yaşandı.

Anlaşmanın 245 milyon $ değerinde olduğu ve bu ayın başlarında imzalandığı bildiriliyor. Bununla birlikte Pinaka’nın ilk ihracatı gerçekleşmiş olacak.

Tedarik edilecek Pinaka roketlerinin versiyonu doğrulanmadı. Sistem için şu anda üç tip mühimmat mevcuttur: 37,5 km menzilli temel Pinaka Mk1 roketleri, 45 km’den fazla menzile sahip Pinaka Mk1 Enhanced (ER) roketleri ve 75 km menzilli Guided Pinaka füzeleri.

The Economic Times tarafından hazırlanan bir takip raporu, sözleşmenin dört birim sistem için olduğunu ve Mk1 Enhanced’in yanı sıra Guided Pinaka füzelerini içerdiğini bildiriyor. Bu sistemler 2020 yılında Azerbaycan’a yenilen Ermenistan’ın kaybettiği BM-30 Smerch, BM-21 Grad ve WM-80 sistemlerinin açığını kapatabilir.

2020’de Ermenistan, Hindistan tarafından geliştirilen ve Bharat Electronics Limited tarafından üretilen dört Swathi silah tespit radarı satın almıştı. Ermenistan-Hindistan ilişkileri, Azerbaycan, Türkiye ve Pakistan arasındaki artan iyi ilişkilerin sonucu olarak arttı. Hindistan’ın savunma ihracatını artırma çabaları ve Ermenistan’ın geleneksel tedarikçi Rusya’ya bir alternatif bulma çabaları da ilişkilere katkıda bulundu. Haziran ayında Hindistan’a giden bir Ermeni heyeti, çeşitli Hint savunma firmalarıyla temaslarda bulundu. Ermenistan’ın diğer ekipmanların yanı sıra termal görüntüleme sistemlerine ve insansız hava araçlarına ilgi gösterdiği söyleniyor.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close