Endonezya ve ABD ortak tatbikata başladı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Endonezya ve ABD ortak tatbikata başladı

Abone Ol 

 Binlerce Endonezya ve Amerikan askeri, iki hafta sürecek askeri tatbikata bugün başladı. Washington, özgür ve açık bir Asya Pasifik’i desteklemek için bölgesel işbirliklerini ilerletmeyi hedeflediğini belirtti.

ABD ve Asyalı müttefikleri, Çin’in Pasifik’teki artan iddiaları konusunda artan endişelerini dile getirdiler. Ancak Washington, tatbikatların önceki tatbikatlardan önemli ölçüde büyük olmasına rağmen herhangi bir ülkeyi hedef almadığını söyledi.

“Super Garuda Shield” olarak bilinen yıllık tatbikata en az 4000 ABD, Avusturya, Singapur ve Endonezya askerinin yanısıra bu yıl ilk kez Japonya da katılıyor.

Tatbikat, Endonezya’nın batısındaki Sumatra adasında ve Endonezya’nın Singapur ve Malezya yakınlarında dağılmış bir adacık eyaleti olan Riau adalarında gerçekleşiyor.

Katılan ABD birliklerinin komutanı Tümgeneral Stephen Smith cuma günü Jakarta’da gazetecilere verdiği demeçte, “Bu gerçekten güven inşa etmek, birliktelik oluşturmak, karşılıklı anlayışı geliştirmek, kapasiteyi artırmak ve diğer ilgili meseleler için bir tatbikat” dedi.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close