Danimarka, Ukrayna'ya 2,59 milyar dolarlık askeri yardım gerçekleştirecek - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Danimarka, Ukrayna’ya 2,59 milyar dolarlık askeri yardım gerçekleştirecek

Abone Ol 

Danimarka, Mart ayında Ukrayna’ya askeri, sivil ve ticari yardım sağlamak için bir fon kurmuştu.

Danimarka Başbakanı Mette Frederiksen yaptığı açıklamada, Danimarka’nın bu yıl boyunca Ukrayna’ya askeri yardımını 2,59 milyar dolar daha artıracağını açıkladı.

Frederiksen, Danimarka devlet medyasına yaptığı açıklamada hükümetinin bu yıl fona 7,5 milyar Danimarka kronu ve Ukrayna’ya askeri ihtiyaçları için yardım etmek üzere gelecek yıl 10,4 milyar kron katkıda bulunmayı arzuladıklarını belirtti.

Mart ayında Danimarka, 2023’te Ukrayna’ya askeri, sivil ve ticari yardım için 1 milyar dolarlık bir fon kurdu. Parlamento partilerinin desteğiyle kurulan Ukrayna fonu, askeri yardım için 5,4 milyar kron, sivil yardım için 1,2 milyar kron, ve ticari girişimler için 0,4 milyar kron olarak belirlemişti.

Zelenskiy, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Bu büyük katkı, kısa ve orta vadede Ukrayna Silahlı Kuvvetleri’nin muharebe kabiliyetlerini daha da güçlendirecektir” ifadelerini kullandı.

Danimarka başbakanının duyurusu, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’in aralarında İsveç, Norveç ve Finlandiya’nın da bulunduğu İskandinav ülkelerine yapacağı ziyaret öncesinde gerçekleşti.

Frederiksen, Jens Stoltenberg’in görev süresinin sona ermesinin ardından yeni NATO şefi rolünü üstlenecek en gözde isimlerden biri olarak kabul ediliyor.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close