Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Putin'e tahıl koridoru çağrısı: Harekete geçme zamanı geldi - M5 Dergi
GündemÖne Çıkan

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Putin’e tahıl koridoru çağrısı: Harekete geçme zamanı geldi

Abone Ol 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Putin’le yaptığı telefon görüşmesinde, BM’nin Karadeniz’de tahıl ihracı için güvenli koridor planıyla ilgili harekete geçme zamanının geldiğini belirtti.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgal girişiminin ardından dünyada yaşanan gıda krizini çözümlemek için çalışmalar devam ederken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında bir telefon görüşmesi gerçekleşti.

Ukrayna’nın tahıl ihracatı yapması için Rusya’nın işgal ettiği limanlarda koridor açması için sürdürülen diplomasi trafiğinin ele alındığı görüşmede Cumhurbaşkanı Erdoğan, tahıl koridorunun açılması için artık harekete geçme vaktinin geldiğini belirtti.

TAHIL KORİDORU

Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) 24 Şubat’tan bu yana süren Rusya-Ukrayna savaşının gıda krizine yol açacağı yönünde sık sık uyarılarda bulunurken küresel gıda sorunun çözümü için Türkiye’nin yürüttüğü yoğun diplomasi sonucu Birleşmiş Milletler (BM) çatısı altında yol haritası hazırlandı.

Türkiye, Ukrayna’daki tahıl stoklarının güvenli şekilde küresel pazarlara ulaşmasını sağlamak amacıyla mekanizma oluşturmak için bir süredir diplomasi trafiği yürütüyor. Diplomatik kaynaklara göre, Putin ve Zelenskiy de “tahıl koridoru” konusundaki iş birliğine olumlu bakıyor.

Kaynak: AA

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close