Çin'in Uzun Menzilli Yeni Füze Sistemi İlk Kez Görüntülendi - M5 Dergi
DünyaÖne Çıkan

Çin’in Uzun Menzilli Yeni Füze Sistemi İlk Kez Görüntülendi

Abone Ol 

Çin Ordusu’nun sosyal medyada paylaştığı eğitim tatbikatı görüntülerinde arka planda bulunan fırlatıcıların yeni bir konfigürasyon olduğu olduğu ortaya çıktı.

China Morning Post’ta Liu Zhen tarafından yayımlanan bilgiler M5 tarafından çevrilmiştir.

Uzmanlar sistemin, Çin Kara Kuvvetlerinin Tayvan’ın batı sahilinin herhangi bir yerindeki stratejik ve hassas hedefleri vurmak için yapılan uzun menzilli füzeler olduğunu açıkladı.

Çin’in 500 km menzilli olan ve PCL-191 uzun menzilli çoklu fırlatma roket sistemi (MLRS) olarak adlandırılan yeni roket sistemi, Guangdong Eyaleti’nde 74.Ordu Grubu’nun resmi sosyal medya hesabında yayınlanan eğitim fotoğraflarında ortaya çıktı.

Bu, türünün en güçlülerinden biri olan güncellenmiş silahın halka açık ilk görüntüleri oldu.

Sistemin eğitim foroğraflarında gösterilmesi; Tayvan’ın geçtiğimiz aylarda ABD’den ithal ettiği uzun menzilli füzelere karşı Çin’in yaptığı bir hamle olarak nitelendirildi. Pekin, Tayvan’ı ayrılıkçı bir eyalet olarak görüyor ve gerekirse zorla anakarayla yeniden birleştirme planlarını açıkca ortaya koyuyor.

PCL-191’in tasarımcısı olan Tang Qizhong’a göre, roket sistemi aynı menzile sahip olan bir PLA Rocket Force füzesinin maliyetinin yaklaşık üçte birine mal oluyor. Kapsama alanı açısından ise yaklaşık olarak 2 katı bir menzile sahip.

Hong Kong askeri uzmanı Song Zhongping’e göre bu sistem, Tayvan’ın ABD’den ithal ettiği MLRS’sine kıyasla hem menzil hem de etki açısından Çin’e büyük bir avantaj sağlayacak.

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close