Çin'in paletli bir insansız kara aracı ilk kez görücüye çıktı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Çin’in paletli bir insansız kara aracı ilk kez görücüye çıktı

Abone Ol 

Çin Halk Kurtuluş Ordusu Kara Kuvvetleri kentsel operasyonlar için tasarlanmış paletli bir insansız kara aracını ilk kez tatbikatlarında kullandı.

Çin Halk Kurtuluş Ordusu tarafından düzenlenen bir tatbikat sırasında, Çin’in kentsel operasyonlar için tasarlanmış paletli bir insansız kara aracı ilk kez görücüye çıktı.

Yayınlanan görüntülerde bir askeri birlik, paletli bir robotun öncülüğünde kentsel bir ortamda ilerlerken görülüyor.

Çin’den resmi bir açıklama gelmezken, görüntüleri inceleyen askeri uzmanlar, robotik aracın QBZ-95 bullpup saldırı tüfeği ile donatılmış olan paletli bir araç olduğunu ve üzerindeki kameralarla uzaktan bir komuta merkezinden idare edildiğini belirtti.

Robot ayrıca, çok kanallı optik keşif için gelişmiş sensörlerle donatılmış ve uzmanlara göre yüksek olasılıkla komuta merkezi tarafından insansız hava aracı gibi unsurlarla da entegre çalışıyor.

Uzmanlara göre; Çin’in bu tür bir teknoloji geliştirme hamlesi, insansız hava araçları ve gelişmiş robot teknolojilerinin önemli bir rol oynadığı Rusya ile Ukrayna’da devam eden savaş da dahil olmak üzere küresel askeri çatışmalara uyum sağlama ve bunlardan ders çıkarma çabalarıyla uyumlu ilerliyor.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close