Çin, su altına dalan bir gemisavar füzesi üzerinde çalışıyor - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Çin, su altına dalan bir gemisavar füzesi üzerinde çalışıyor

Abone Ol 

 South China Morning Post’un haberine göre, Çinli bilim adamları su altına dalabilen süpersonik bir gemisavar füzesi geliştirmek üzerinde çalışıyorlar.

Projede yer alan bilim insanlarına atıfta bulunan yayın, beş metrelik bir füzenin su altına dalmadan önce yaklaşık 10 kilometre yükseklikte ses hızının 2,5 katı hızla uçabileceğini bildiriyor. Roket, su altında 20 kilometre mesafe kat edebilecek.

Gazetenin belirttiği gibi, füze hedefin 10 kilometre yakınına gelir gelmez torpido moduna geçecek, su altında saniyede 100 metreye kadar hızla hareket edecek ve kendi etrafında dev bir hava kabarcığı oluşturacak ve bu da sürtünmeyi önemli ölçüde azaltacak. Ek olarak füze, su altı savunma sistemlerinden hız kaybetmeden kaçınmak için gerekirse rota değiştirebilir veya 100 metreye kadar derinliğe keskin bir şekilde dalabilir.

Bilim adamlarının karşılaştığı ana zorluk, hem havada hem de su altında gerekli itişi sağlayabilen bir itki sisteminin oluşturulmasıdır. Bilim adamlarına göre bu sorun, her iki ortamda da aktif olarak reaksiyona giren ve büyük miktarda ısı açığa çıkaran bor yardımıyla çözülebilir.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close