Çin, Solomon Adaları'ndaki askeri genişlemeyi ilerletiyor - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Çin, Solomon Adaları’ndaki askeri genişlemeyi ilerletiyor

Abone Ol 

Çin, Solomon Adaları’nde askeri üs inşa etme niyetinde olmadığını iddia etse de, sızdırılan gizli bir belge, Çin’in Solomon Adaları’ndaki askeri varlığını sağlamlaştırma niyetini ortaya koydu.

Taipei Times’ın haberine göre, Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi’nin Solomon Adaları başta olmak üzere Güney Pasifik’teki sekiz ülkeyi ziyaret etmesinin ardından ortaya çıkan gizli bir belge Çin’in adada askeri varlığını artırmayı hedeflediğini gösteriyor.

Çin Dışişleri Bakanı, iki ülke arasındaki anlaşmanın amacının Solomon Adaları’nın polis teşkilatının ve kolluk kuvvetlerinin yeteneklerini geliştirmesine yardımcı olmak olduğunu söyledi.

Ayrıca Wang anlaşma ile Çin’in, “Solomon Adaları’nın güvenliğini daha iyi hale getirmek için ülkeyi desteklemeyi hedeflediğini” belirtti.

Fakat bu gelişme bölgede tansiyonu tırmandırırken, Avustralya’nın yanı sıra Avrupa ve Amerika’da da hala endişeleri artırıyor.

Taipei Times’ın haberine göre Çin, 2017’nin başlarında Doğu Afrika ülkesi Cibuti’de ilk denizaşırı üssünü kurdu ve iki “kilit güvenlik ortağı” olan Rusya ve Pakistan ile düzenli askeri eğitimler gerçekleştiriyor.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close