Çin ordusu Myanmar sınırında canlı ateş tatbikatına başladı! - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Çin ordusu Myanmar sınırında canlı ateş tatbikatına başladı!

Abone Ol 

Çin ordusu, Güneydoğu Asya ülkesinde cunta hükümeti ile isyancı savaşçılar arasında tırmanan çatışmaların ortasında Myanmar sınırı yakınlarında canlı ateş hava savunma tatbikatına başladı.

Çin Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada Çin Halk Kurtuluş Ordusu’nun 17 Nisan’dan itibaren Çin-Myanmar sınırının Çin tarafında canlı ateş hava savunma tatbikatı yapmak üzere ordu ve hava kuvvetleri birliklerini organize ettiği belirtildi.

Açıklamada “Tatbikat, birliklerin keşif ve erken uyarı, üç boyutlu abluka ve kontrol, uyarı ve sınır dışı etme ve hava savunma saldırı yeteneklerini test etmeyi amaçlıyor” ifadeleri kullanıldı.

Ancak bakanlık tatbikatın kaç gün süreceği konusunda daha fazla ayrıntı paylaşmadı.

Bu yılın başlarında Myanmar yakınlarındaki subtropikal bir kasaba olan Nansan’da top mermilerinin Çin topraklarına düşmesi sonucu en az beş Çin vatandaşı yaralanmıştı.Daha sonra Pekin de Myanmar’a bir protesto gönderdi.

Şubat 2021’den bu yana muhalif silahlı gruplar, Budistlerin çoğunlukta olduğu Güneydoğu Asya ülkesini yöneten cunta güçlerine, Shan ve Rakhine eyaletleri de dahil olmak üzere özellikle kuzey Myanmar merkezli etnik çatışmalarda saldırdı ve birçok kasaba ve ileri karakolu ele geçirdiler.

Ocak ayı ortasında Çin, savaşan taraflar ile iktidardaki askeri cunta arasında bir ateşkese aracılık etti.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close