ABD, Orta Doğu'daki Amerikan kuvvetlerini korumak için EAGLS savunma sistemlerini satın alıyor - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

ABD, Orta Doğu’daki Amerikan kuvvetlerini korumak için EAGLS savunma sistemlerini satın alıyor

Abone Ol 

ABD Donanması, Orta Doğu’daki Amerikan kuvvetlerini korumak için lazer güdümlü 70 mm roketler kullanan EAGLS İnsansız Hava Savunma Sistemleri’ni (C-UAS) sipariş etti.

Defence Post’da yer alan bilgilere göre ABD Donanması, MSI Defense Solutions’a ile yaptığı 24 milyon dolarlık anlaşma kapsamında bölgedeki Amerikan güçlerinin korunması için EAGLS İnsansız Hava Savunma Sistemleri sipariş etti.

Ukrayna’da konuşlandırılan VAMPIRE sistemini andıran EAGLS sistemi, uzaktan kumandalı bir silah istasyonu, elektro-optik ve kızılötesi bir sensör kulesi ve Leonardo DRS’nin kompakt bir AESA radarını kullanıyor.

Uzmanlara göre; özellikle radarın menzili 10 kilometreye kadar uzanarak durumsal farkındalığı arttırıyor ve potansiyel tehditlerin kritik erken tespitini sağlıyor.

Çok yönlülük için tasarlanan EAGLS sistemi paletli olarak konuşlandırılabilir veya 4×4 Humvee’nin kamyonet tarzı varyantları da dahil olmak üzere çeşitli platformlara monte edilebiliyor. Bu uyarlanabilirlik, değişen tehdit ortamlarına hızlı yanıt verilmesini sağlayarak dinamik ortamlarda faaliyet gösteren Amerikan personeli için çok önemli bir savunma katmanı sunuyor.

Askeri uzmanlara göre EAGLS sisteminin satın alınması, ABD Donanması’nın Orta Doğu’da kamikaze dronlarının yarattığı artan tehdidi azaltmak için proaktif bir yaklaşım sergilediğini gösteriyor.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close