Çin, hem su altında hem de havada kullanılacak "süpersonik torpido füzesi" geliştiriyor - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Çin, hem su altında hem de havada kullanılacak “süpersonik torpido füzesi” geliştiriyor

Abone Ol 

Çin ordusu, herhangi bir geleneksel torpidodan daha fazla ve daha hızlı seyahat edebilecek, havada ve su altında kullanılabiliecek süpersonik bir gemisavar füzesi geliştiriyor.

Çin savunma kaynakları tarafından verilen bilgilere göre; 16 ft 5 inçlik füze, dalıştan sonra 124 mil boyunca yaklaşık 32.800 fitte, ses hızının yaklaşık 2.5 katı kadar hızlı hareket edebilecek.

Füze, hedefinin yaklaşık 10 km yakınına ulaştığında ise, dev bir hava kabarcığı oluşturan süper kavitasyon kullanarak torpido moduna geçerek sürtünmeyi önemli ölçüde azaltarak hedefine yönelecek.

Çinli geliştiriciler, projedeki en büyük zorluklardan birinin, hava ve su mukavemetine karşı itme gücü üretme ihtiyacı olduğunu belirtiyor.

Ancak Çin’in devlet ajansı South China Morning Post’a göre bu sorun,  her ikisine de maruz kaldığında şiddetle tepki veren ve büyük miktarda ısı yayan hafif bir element olan bor kullanılarak çözülebilir.

Söz konusu proje, Çin’in uzay programı ordusu tarafından yürütülüyor ve ABD ile güç dengesini değiştirebilecek bir proje olarak görülüyor.

Hipersonik füzeler, üst atmosferde ses hızının beş katından fazla veya saatte yaklaşık 6.200 km (3.850 mph) hızla hareket eder. Bu proje ile geliştirilecek olan deniz altı füzelerin ise, ilk aşamada ses hızının 2.5 katı kadar hızlı hareket edeceği belirtiliyor.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close