Çin: "ABD, Güney Çin Denizi'nde silahlanma yarışını kışkırtıyor" - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Çin: “ABD, Güney Çin Denizi’nde silahlanma yarışını kışkırtıyor”

Abone Ol 

Çin Dışişleri Bakan Yardımcısı Sun, Güney Çin Denizi’nde ABD öncülüğündeki askeri faaliyetlerin deniz ihtilaflarını körüklediğini ve kıyı ülkelerinin çıkarlarına zarar verdiğini belirtti.

Çin Dışişleri Bakan Yardımcısı Sun Weidong yaptığı açıklamada, ABD’nin Güney Çin Denizi’ndeki büyük bir güvenlik sorunu teşkil ettiğini ve buradaki askeri konuşlanmasının denizi “bir silahlanma yarışının girdabına” dönüştürdüğünü belirtti.

Çin ve bölgedeki ABD müttefiki Filipinler arasında son dönemde yaşanan deniz gerilimleri, son derece stratejik olan Güney Çin Denizi’ni, Washington ile Pekin arasında potansiyel bir parlama noktası haline getirdi.

Sun, ABD liderliğindeki güçlerin “Güney Çin Denizi’nde askeri konuşlanmayı ve eylemleri teşvik ettiğini, deniz anlaşmazlıklarını ve çelişkilerini kışkırttığını ve kıyı ülkelerinin meşru haklarına ve çıkarlarına zarar verdiğini” belirtti.

Sun ayrıca; ABD’nin bölgeye orta menzilli füze sistemleri yerleştirme hamlesinin de, bölgeyi bir silahlanma yarışının girdabına sürüklediğini ve tüm Asya Pasifik bölgesini jeopolitik çatışmaların gölgesi altına soktuğunu iddia etti.

ABD müttefiki Filipinler ve Çin, özellikle geçtiğimiz yıldan itibaren münhasır ekonomik bölgesi içinde kalan tartışmalı bölgelerde defalarca karşı karşıya geldi.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close