Challenger 3 tankının ilk prototip denemeleri başladı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Challenger 3 tankının ilk prototip denemeleri başladı

Abone Ol 

İlk üretim öncesi Challenger 3 Ana Muharebe Tankı, denemeler için Almanya’ya konuşlandırıldı.

UK Defence Journal tarafından verilen bilgilere göre; Alman-İngiliz ortak girişimi olan ve Rheinmetall ile BAE Systems tarafından üretilen Challenger 3 platformunun ilk prototipleri Almanya’da bir askeri üsse konuşlandırıldı.

Verilen bilgilere göre üretilen 140 adet prototip tank, İngiliz Ordusuna teslim edilmeden önce performanslarını ve iyileştirmelerini doğrulamak için operasyonel koşullar altında test edilecek.

Challenger 3, NATO zırhlı kuvvetlerinin günümüzden 2040’a kadarki sürecinin savaş alanlarında en yüksek beka ve caydırıcılık seviyelerine sahip tanklardan biri olacak. Bunu yalnızca yeni silahı kullanarak değil, aynı zamanda müttefikleri tarafından üretilen dünya çapındaki en gelişmiş mühimmatları kullanarak da gerçekleştirebilecek.

Yeni nişangah paketi tanka, tank komutanına gündüz/gece ve tüm hava koşullarından bağımsız şekilde düşmanı imha yeteneği sağlayacak.

RBSL Challenger 3 Proje Müdür Yardımcısı Nick Berchem konuşlandırmanın ardından; “Son denemelerin ardından yeni tanklar, İngiliz ordusunun envanterine çok güçlü bir katkı sağlayacak. Bu son derece yetenekli tankı hayata geçiren ekibin bir parçası olmak son derece heyecan verici.” açıklamasında bulundu.

Mevcut Challenger 2 gövdesiyle eşleştirilmiş yeni bir tarete sahip olan Challenger 3, bir Aktif Koruma Sistemi (APS), yeni bir 120 mm yivsiz top ve mevcut görüş ve optiklere sahiptir.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close