Avustralya, 2. Dünya Savaşı'ndan bu yana en büyük donanma yatırımını yapacak - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Avustralya, 2. Dünya Savaşı’ndan bu yana en büyük donanma yatırımını yapacak

Abone Ol 

Avustralya, Asya-Pasifik’te hızlanan silahlanma yarışı karşısında büyük savaş gemilerinden oluşan filosunu ikiye katlamak ve savunma harcamalarını 7 milyar dolar daha artırmak için on yıllık bir plan hazırladığını açıkladı.

UK Defence Journal tarafından verilen bilgilere göre Avustralya, yeni hazırladığı planlama doğrultusunda 26 büyük savaş gemisine sahip bir donanmaya ulaşmayı hedefliyor.

Avustralya Savunma Bakanı Richard Marles konu ile ilgili yaptığı açıklamada; “Bu, İkinci Dünya Savaşı’nın sonundan bu yana sahip olacağımız en büyük filo olacak.” ifadelerini kullandı.

Bölgede Çin ve Rusya’nın gücünü ve varlığını artırmasının ardından, ABD liderliğindeki müttefikler de gerilimin giderek arttığı bölgede savaş gücünü artırmaya çalışıyor.

Verilen bilgilere göre plan doğrultusunda Avustralya, altı adet Hunter sınıfı fırkateyn, 11 genel amaçlı fırkateyn, üç hava harp destroyeri ve mürettebat gerektirmeyen altı adet son teknolojiye sahip savaş gemisi alacak.

Ayrıca verilen bilgilerde, filonun en azından bir kısmı, düşman topraklarının derinliklerindeki hedefleri uzun menzilli vurabilen Tomahawk füzeleriyle silahlandırılacağı belirtildi.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close