Center for a New American Security: "Ukrayna savaşı ABD silahlarındaki kusurları ortaya çıkardı" - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Center for a New American Security: “Ukrayna savaşı ABD silahlarındaki kusurları ortaya çıkardı”

Abone Ol 

Askeri analistlere göre Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik devam eden işgali, ABD tarafından tedarik edilen en sofistike silahlardaki ciddi kusurları ortaya çıkardı.

Center for a New American Security askeri uzmanlarından Stacie Pettyjohn’ın yayınladığı raporda, ABD tarafından Kiev’e gönderilen bazı silahların Moskova’nın elektronik savaş unsurlarına karşı büyük oranda başarısız olduğu belirtildi.

Raporda; Rusya’nın elektronik harp sistemlerinin, hedeflerini yüksek hassasiyetle vurmak için güdümlü roketler ve füzeler tarafından kullanılan GPS navigasyon sistemlerini karıştırmakta ustalaştığı bildiriliyor.

Raporda ayrıca; “Savaş, ABD yapımı hassas güdümlü mühimmatların bazılarının son derece tartışmalı bir elektromanyetik ortamda başarısız olduğunu ortaya çıkardı” ifadeleri kullanıldı.

Bu ve benzeri raporlar nedeni ile Ukrayna’nın son dönemde, düşman elektornik harp unsurlarından kaçabilen ucuz, hazır insansız hava araçlarının kullanımına yöneldiği belirtiliyor.

Üretme Kapasitesi

Raporda; devam eden savaşın silahların kalitesindeki sorunların yanı sıra, ABD’nin bunları yeterli miktarda üretme kapasitesiyle ilgili sorunlar yaşadığını da ortaya çıkardığı belirtildi.

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy defalarca Batılı müttefiklerinden Rusya’nın daha fazla bölgeyi ele geçirmesini önlemek için daha fazla silah ve mühimmat sağlamalarını istedi. Ancak uzun bir süre ABD tarafından silah sevkiyatı sağlanamadı.

Ancak ABD’li senatörler yaklaşık 5 aylık bir aranın ardından Ukrayna için 61 milyar dolarlık bir ek tasarıyı onaylamıştı.

Rapora göre; işgalin başladığı Şubat 2022’den bu yana Washington, Ukrayna’nın savunma kapasitesini güçlendirmek için toplam 107 milyar dolarlık destek sağladı.

Ukrayna, sofistike silah sistemleri için bir test alanı haline geldiğinden, ABD stratejik varlıklarının savaş alanında nasıl performans gösterdiğine dair raporlar da sıkça yayınlanmaya başlandı.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close