Çek Cumhuriyeti, İsrail'den İHA alacak - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Çek Cumhuriyeti, İsrail’den İHA alacak

Abone Ol 

 Çek Ordusu, İsrail yapımı insansız hava aracı satın almayı planlıyor. Çek medyası, Çek Ordusu ve Savunma Bakanlığı temsilcilerinin önümüzdeki günlerde İsrail hükümetiyle müzakerelere başlayacağını bildirdi.

İHA’ların yaklaşık 60 milyon dolara satın aldığı bildiriliyor. Bu insansız hava araçları yaklaşık 15 metre kanat açıklığına sahip olacak.

Bakanlık basın sekreteri, “Çek Cumhuriyeti Ordusu için en uygun araçları değerlendirmemizin ve İsrail hükümetinin temsilcileriyle müzakerelerin Ağustos ayının ortasında başlamasının bir sonucu olarak pazar istişareleri yapıldı” dedi. Savunma, Natálie Forsterová.

Çek ordusu ilk sistemi gelecek yıl teslim almayı bekliyor.

Parçanın geri kalanının teslimi ve personel eğitimi en geç 2026’da yapılacak.

Şu anda İsrail’den iki teklif inceleniyor – bunlar Hermes ve Heron İHA’ları.

Heron İHA, uzun bir uçuş süresine sahip orta irtifa İHA’sıdır. İHA; istihbarat toplama, gözetleme, hedef tespiti gibi çeşitli görevleri yerine getirebiliyor.

“Heron” MK II’nin yeni versiyonu, en yeni ekipmanları sayesinde, uzak mesafeden hedeflere yaklaşmadan keşif verileri toplayabiliyor.

Hermes 900 taktik insansız hava aracı, İsrailli Elbit Systems şirketi tarafından geliştiriliyor.

Hermes 900, yüksek bir operasyonel menzile sahiptir ve gözetleme, hava devriyesi, keşif için tasarlanmıştır. Opsiyonel olarak İHA’yı silah sistemleri ile donatmak mümkündür.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close