Çeçenistan, yeni zırhlı aracını teslim aldı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Çeçenistan, yeni zırhlı aracını teslim aldı

Abone Ol 

 Baş Tasarımcı Igor Zarakhovich verdiği demeçte, Rus askeri araç üreticisi Remdiesel’in yeni Ahmat Z-STS zırhlı aracını ilk satın alanın Çeçenistan olduğunu belirtti.

Ahmat isimli aracı ilk satın alan Çeçen lider Ramzan Kadırov oldu. “Ahmat, personel için maksimum güvenlik ile şehir koşullarında hızlı hareket eden manevra kabiliyetine sahip bir araçtır” dedi.

Remdiesel, Mart ayında Ahmat Z-STS 10 kişilik zırhlı araç üretimine başladı. Typhoon aracı ile aynı korumaya ve 6×6 tekerlek düzenine sahip. Eksi 50 ila artı 50 santigrat derece arasındaki sıcaklıklarda ve dağlarda 4.500 metre yükseklikte çalışabiliyor. Araç, Il-76, An-124 uçakları ile havadan ve demiryolu ile taşınabilmektedir.

Rus medyası; Remdiesel Z-STS’nin ilk partilerinin zaten üretildiğini, müşterilere teslim edildiğini ve devreye alındığını yazıyor. Geliştirme siparişinin alınmasından ilk üretim araçlarının sevkiyatına kadar sadece birkaç ay geçti.

Bildirildiğine göre, gelecekteki Z-STS’nin geliştirilmesi için sipariş, Ukrayna’da savaşın başlamasından kısa bir süre sonra bu baharda alındı. Çeçen güvenlik güçleri, üretimi ve kullanımı kolay, personel ve çeşitli yükleri taşıma kabiliyetinin yanı sıra kendini savunma ve ateş desteği için silahlara sahip bir zırhlı araç almak istedi.

Daha Mayıs ayının başlarında, Remdiesel ilk Z-STS ünitelerini üretti ve müşteriye teslim etti. 9 Mayıs’ta Grozni’deki askeri geçit töreninde sergilendiler. Araçlar daha sonra özel kuvvetlerin emrine verildiği Ukrayna’ya gönderildi ve böylece gerçek savaş koşullarında hemen test edildi.

Z-STS Ahmat, KamAZ-5350’nin 6×6 şasisi üzerine inşa edildi. Bazı tasarım öğeleri muhtemelen seri üretimdeki zırhlı araçlarla aynı. Spesifik bir mayın koruması seviyesi bildirilmemiştir ancak sert Ukrayna savaşı deneyimi aracın savaş şartlarında etkin olduğunu gösteriyor.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close