BRICS grubu genişleme sinyalleri veriyor: "19 ülkeden yeni talep" - M5 Dergi
DünyaÖne Çıkan

BRICS grubu genişleme sinyalleri veriyor: “19 ülkeden yeni talep”

Abone Ol 

Beş ülkeden oluşan BRICS genişleme sinyalleri veriyor. Bloğun beş daimi üyesi dışında toplamda 19 ülkeden yeni taleplerin geldiği belirtiliyor. BRICS, haziran ayında yapacağı toplantıda ise bazı çatışma noktaları ve bloğun genişlemesi ele alınacak.

Güney Afrika’nın gruptaki büyükelçisi Anil Sooklal verdiği bir röportajda, Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika’dan oluşan  bloğunun genişlemesini görüşmek üzere 2-3 Haziran’da Cape Town’da bir araya geleceğini söyledi.

Bloomberg’te yer alan haberde; Suudi Arabistan, BAE, Cezayir, Mısır, Bahreyn ve İran, Güney Afrika’da yıllık zirvesini düzenlemeye hazırlanan BRICS ülke grubuna katılmayı resmen talep etti.

Güney Afrika’nın grubun büyükelçisi Anil Sooklal’a göre, toplamda 19 ülke Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika’dan oluşan gelişmekte olan pazarlar bloğuna katılmaya ilgi gösteriyor.

Güney Afrikalı yetkili bu hafta başlarında Bloomberg’e yaptığı açıklamada; “Tartışılacak olan, BRICS’in genişlemesi ve bunun nasıl olacağı… On üç ülke resmi olarak katılım talebinde bulundu ve altı ülke daha gayri resmi olarak talepte bulundu. Her gün katılmak için başvuru alıyoruz.” dedi.

Sooklal yaptığı açıklamada; beş üye ülkenin dışişleri bakanlarının hepsinin Haziran ayındaki görüşmelere katılacaklarını doğruladığını söyledi. Üyeliğine ek olarak, ateşkesin yürürlüğe girdiği Sudan da dahil olmak üzere “sıcak noktaları” tartışacak konular arasında olduğu belirtiliyor.

Sooklal Şubat ayında yaptığı açıklamada, Suudi Arabistan ve İran’ın resmi olarak katılmak isteyen ülkeler arasında olduğunu söyledi. Katılımla ilgilendiğini ifade eden diğer ülkeler arasında Arjantin, Birleşik Arap Emirlikleri, Cezayir, Mısır, Bahreyn ve Endonezya ile Doğu Afrika’dan iki ülke ve kimliğini belirtmediği Batı Afrika’dan bir ülke yer alıyor.

Kaynak: Ortadoğu Haber

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close