Brezilya yeni kundağı motorlu tekerlekli obüsünü seçiyor - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Brezilya yeni kundağı motorlu tekerlekli obüsünü seçiyor

Abone Ol 

 Temmuz 2021’de 155 mm kundağı motorlu obüs sistemini için alı açan Brezilya, 15 Ağustos’taki açıklamaları ile Nexter’in Caesar’ının ve BAE’nin Archer’ının öne çıkan sistemler olduğunu belirtti.

Bu kapsamda açıklanan belgeler, 36 adet 155 mm obüsün uluslararası ihale yoluyla temin edileceğini ifade ediyor.

Bu miktarın, şu anda Guaraní Ordusu Stratejik Programı tarafından yeniden silahlandırılmakta olan üç tümen topçu grubu veya mekanize tugay için yeterli olacağı belirtiliyor.

2022 yılı başında obüs alım sürecine dair kapsam belirlendi ve bu yılın Nisan ayında bir fiyat tespitine dair toplanıldı. Sonuç olarak 17 Ağustos ile 10 Kasım tarihleri arasındaki süreç ise muhtemel seçeneklerin değerlendirilmesine ayrıldı.

Bu sürecin sonucunda iki adet birimim testler için temini ve ilerleyen sekiz yıl dahilinde 34 birimin teslimini içeren bir sözleşmeye varılacak.

Satın alımda arana şartlar arasında 155 mm’lik mühimmatın ve yine aynı kalibredeki akıllı mühimmatın Brezilya’da üretilmesi yer alıyor. Ayrıca obüsün entegre edileceği tekerlekli platformun da Brezilya Ordusu’nun isterlerine bağlı olarak 6×6 veya 8×8 şasilere göre uyarlanabilmesi de isteniyor. Platformun 21 tonun altında olması da C-130 veya KC-390 Millennium kargo uçakları ile taşınabiliyor olması da yüklenici firmalardan bekleniyor.

Brezilya Ordusu bu alım için söz konusu olan sözleşmelerde ayrıca, harekat ve bakım personelinin eğitimi, askeriye için yeni olan bu tür malzeme için altyapının uyarlanması/inşası ve kullanımı amacıyla doktrinin araştırılması ve oluşturulması için gerekli eylemleri de sağlamasını firmalardan bekliyor.

Son 10 yılda, Brezilya’nın bu sisteme olan ilgisini fark eden birkaç üretici, ürünlerini Brezilya ordusuna sundu.

Bu kapsamda üç sistem öne çıkıyor; Fransız Nexter’den Caesar, İsrail’in Elbit Systems’ından ATMOS ve İngiliz-İsveç ortaklığı BAE Systems’dan Archer.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close