Brezilya: "Ukrayna’ya mühimmat vermeyeceğiz" - M5 Dergi
DünyaÖne Çıkan

Brezilya: “Ukrayna’ya mühimmat vermeyeceğiz”

Abone Ol 

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva’ya resmi ziyarette bulundu.

Lula da Silva, Scholz ile görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, ülkesinin Almanya’nın yakın zamanda Ukrayna’ya söz verdiği Leopard muharebe tanklarına mühimmat vermeyeceğini, ancak Rusya ile çatışmada arabuluculuk yapmaya istekli olduğunu ifade etti.

Brezilya’nın, Berlin’in Ukrayna’ya gönderdiği Gepard hava savunma tankı mühimmatını da tedarik etmeyeceğini dile getiren Lula da Silva şunları söyledi;

“Brezilya, Ukrayna ile Rusya arasındaki savaşta kullanılmak üzere cephane vermekle ilgilenmiyor. Brezilya bir barış ülkesidir. Bu nedenle Brezilya bu savaşa dolaylı da olsa herhangi bir katılım istemiyor.”

Almanya, şimdiye kadar Ukrayna’ya 30 Gepard tankı teslim etti ve 7 tank daha gönderme sözü verdi. Ancak hava savunma araçları için mühimmat kıtlığı var.

Almanya’nın en büyük savunma sanayii şirketi olan Rheinmetall, Ukrayna’ya tedarik edilen Gepard kundağı motorlu silahlar için mühimmat üretimine de başladı.

Şirket tarafından yapılan açıklamada, “Haziran-Temmuz aylarında ilk parti mühimmat üretimini tamamlayacağız. Önümüzdeki yılın ortasına kadar Ukrayna’ya 300 bin adet mühimmat teslim edeceğiz” denildi.

Almanya, Gephard tankları için söz konusu mühimmatları daha erken elde etmeyi umarak Brezilya’ya başvurdu. Ancak, Lula da Silva şimdilik kapıyı kapattı.

Brezilya’da Gepard tanklarının yanı sıra Alman yapımı Leopard 1 ana muharebe tankları da bulunuyor.

Lula, maddi destek sözü vermek yerine, Ukrayna’daki savaşı sona erdirmek için Brezilya ve Çin liderliğinde bir arabuluculuk girişimi önerdi.

Brezilya Devlet Başkanı basın toplantısında, “Yeterince güçlü ve saygın ülkelerden oluşan bir grup oluşturmak ve onlarla müzakere masasına oturmak gerekiyor” dedi.

Böyle bir girişimi Scholz ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile görüştüğünü söyleyen Lula da Silva, “Çinli dostlarımız bunda çok önemli bir rol oynuyor” dedi. Çin’in devreye girme zamanı geldi” ifadelerini kullandı.

Lula da Silva, “Bence Rusya başka bir ülkenin topraklarını işgal ederek klasik bir hata yaptı. Ama yine de biri olmazsa iki kişi de savaşmaz diye düşünüyorum” diyerek, savaşın patlak vermesinden Rusya ve Ukrayna’nın sorumlu olduğunu öne sürdü.

Mart ayında, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda Rusya’nın Ukrayna’ya karşı savaşını kınayan 141 ülke arasında Arjantin, Brezilya ve Şili de yer aldı.

Lula, Ekim’deki devlet başkanlığı seçimlerinde kazanmasından birkaç ay önce Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’i eleştirerek dikkatleri üzerine çekmişti.

Lula da Silva Time dergisine verdiği röportajda, “Ukrayna Devlet Başkanı’nın televizyonda konuşmasını, tüm Avrupalı parlamenterler tarafından ayakta alkışlanmasını izliyorum. Bu adam savaştan Putin kadar sorumlu. Çünkü savaşta tek bir suçlu yoktur” dedi.

Brezilya Devlet Başkanı, Zelenskiy’in Ukrayna’nın NATO veya Avrupa Birliği’ne (AB) katılımıyla ilgili müzakereleri zorladığını ve böylece ülkesini ateş hattına soktuğunu söyledi.

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close