Boeing, Japonya'nın F-15 filosuna gelişmiş elektronik harp sistemleri entegre edecek - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Boeing, Japonya’nın F-15 filosuna gelişmiş elektronik harp sistemleri entegre edecek

Abone Ol 

Boeing, Japon F-15 Super Interceptor savaş uçaklarını gelişmiş bir elektronik harp sistemi ile donatmak üzere sözleşme imzaladı.

ABD merkezli Defence Post tarafından verilen bilgilere göre Boeing-BAE Systems; Eagle Pasif Uyarı Beka Sistemi (EPWSS), uçağın tartışmalı, sinyal yoğun ortamlarda beka kabiliyetini artıracak.

BAE’ye göre, sistemin gelişmiş radyo frekansı elektronik karşı önlemleri hızlı tepki yetenekleri sağlayacak ve modern entegre hava savunma sistemlerine karşı daha derin nüfuz sağlayacak.

Sistem; elektromanyetik enerjiyi toplayıp işleyerek pilota 360 derecelik bir savaş alanı görünürlüğü sunuyor ve tehditleri tespit etmesine, tanımlamasına ve bunlara hızla yanıt vermesine yardımcı oluyor.

Boeing-BAE Systems tarafından verilen bilgilere göre; kurulum, 474,5 milyon dolarlık sözleşme kapsamında gerçekleşecek ve Aralık 2028’e kadar devam edecek.

F-15J

Uzmanlara göre; dördüncü nesil uçağın üstün aviyonikler ve EPWSS gibi elektronik karşı önlem sistemleriyle yükseltilmesi, J-20 ve Su-57 gibi beşinci nesil Çin ve Rus uçaklarına meydan okumasına yardımcı olacak.

Uçağın üstün hızı, manevra kabiliyeti ve itiş gücü, Japonya Hava Öz Savunma Kuvvetleri’nin bu uçağı düşman jetlerini engellemek için kullanmasına olanak sağlamaktadır.

Japonya, Japon Hava Kuvvetleri’nin 98 adet F-15 J uçağını F-15 JSI (Japan Super Interceptor) standardına yükseltmek için ABD ile 2021 yılında 3,5 milyar dolarlık bir anlaşma yapmıştı.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close