Boeing, ABD ve Avustralya için 184 adet AH-64E Apache helikopter üretecek - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Boeing, ABD ve Avustralya için 184 adet AH-64E Apache helikopter üretecek

Abone Ol 

Amerikan uçak üreticisi Boeing, ABD Ordusu ve Avustralya için, 184 adet AH-64E Apache helikopter üretmek için sözleşme imzaladı. 

Şirket tarafından verilen bilgilere göre 2,1 milyar dolarlık bedeli,  anlaşma doğrultusunda üretilecek olan helikopterler ve gelecekteki yükümlülüklerle birlikte 3,8 milyar doların üzerine çıkma potansiyeline sahip olacak.

Boeing Mesa’nın üst düzey yöneticisi ve Saldırı Helikopteri Programları Başkan Yardımcısı Christina Upah, sözleşme sonrası yaptığı açıklamada; “ Apache sistemlerimizin zaten müşterisi olan Avustralya ve ABD Ordusunun saldırı filosunu geliştiriyoruz. Bu sözleşme, dünya çapında  Apache sistemlerimize olan ihtiyacı vurgulamaktadır.” ifadelerini kullandı. 

ABD Ordusu, 115 adet yeniden üretilmiş Apache alacak ve opsiyonel olarak satın alacak, anlaşma kapsamındaki diğer helikopterler ise ABD’nin “yabancı askeri satışlarının” bir parçası olarak Avustralya’ya teslim edilecek.

ABD Ordusu Apache proje yöneticisi Albay John (Jay) Maher, “Bu sözleşme, ordumuz için kritik öneme sahip. Ordumuz bu tür kendisini ispatlamış sistemlerin sürekliliği ve güvenilirliği ile operasyon kabiliyetini artırıyor.” açıklamasında bulundu. 

2017’de imzalanan ilk çok yıllı sözleşme kapsamında Boeing, ABD ordusuna 244 adet, ismi açıklanmayan uluslararası bir müşteriye ise 24 adet yeniden üretilmiş Apache teslim etmişti.  

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close