Birleşik Krallık Lara Projesi: Sanal Gerçeklik ile Cepheye Sağlık Müdahalesi - M5 Dergi
DünyaÖne Çıkan

Birleşik Krallık Lara Projesi: Sanal Gerçeklik ile Cepheye Sağlık Müdahalesi

Abone Ol 

İngiliz Ordusu, savaş alanından binlerce kilometre uzakta, ön saftaki sağlık görevlilerine artırılmış gerçeklik (AR) kullanarak yaralı askerler üzerinde nasıl operasyon yapılacağını öğretmelerine olanak tanıyan teknolojiyi test ediyor.

The Defence Post’da yayımlanan bilgiler M5 tarafından çevrilmiştir.

Sözkonusu teknoloji, öncelikle üstlenilen prosedürün gereklerini sağlamak için cephede bulunan bir sağlık görevlisine monte edilmiş bir kamera içeriyor. Görüntüler, bir bilgisayarda gerçek zamanlı talimatları paylaşan uzaktaki bir uzmana veya doğrudan savaş alanı cerrahının taktığı AR gözlüklerine iletiliyor.

İngiliz Ordusu’nun Lara Projesi’nin bir parçası olan AR kitleri, ayrıca uzaktan güvenli mesajlaşma uygulaması aracılığıyla dünyanın herhangi bir yerinde oturan bir uzmanla bilgi paylaşmasılmasına olanak tanıyor.

Uygulama şu anda 1.500 askeri personel tarafından test ediliyor ve 2021’in Nisan ayında kullanıma sunulması bekleniyor.

Projeye liderlik eden Kraliyet Ordusu Sağlık Birlikleri’nde Teğmen olan Col Oli Bartels; uygulamanın “Bazen günler alan müdahale süresini 15 dakikaya kadar düşürdüğünü” söyledi.

AR, Cerrahiyi Daha Kolay Hale Getiriyor

Bartels, sistem üzerinde deneme bazında çalışan cerrahların bunu çok faydalı bulduğunu söyledi.

Ordu, Lara dışında Morpho adında benzer bir proje daha yürütüyor ve bu proje, ön saftaki sağlık görevlilerinin uzaktan bir radyolog tarafından yönlendirilirek ultrason yapmalarına izin veriyor.

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close