Biden'ın Ukrayna krizi ile kıyasladığı "Küba füze krizi" neydi?: "Hızlı kahverengi tilki" - M5 Dergi
Öne ÇıkanStrateji Analiz

Biden’ın Ukrayna krizi ile kıyasladığı “Küba füze krizi” neydi?: “Hızlı kahverengi tilki”

Abone Ol 

Amerika Başkanı Joe Biden, Başkan Kennedy ve Küba Füze Krizi günlerinden bu yana dünyanın en büyük nükleer Armagedon tehdidiyle karşı karşıya olduğunu belirtti.

ABD Başkanı Joe Biden, 1962 yılındaki Küba Füze Krizi’nden bu yana dünyada nükleer tehdidin en büyük boyutta olduğunu ifade ediyor. Manhattan Projesi sonucu muharebede kullanılan ilk nükleer silah olan atom bombası Japonya’nın Hiroşima ve Nagazaki kentlerini haritadan silmişti.

Ekim 1962’de Sovyetler Birliği ve ABD’yi karşı karşıya getiren olay, Soğuk Savaş’ın zirve noktası olarak da görülüyor.

Peki Biden’ın bahsettiği Küba Füze Krizi’nde neler yaşanmıştı?

İkinci Dünya Savaşı’nın ardından Batı dünyasının liderliği İngiltere’den çıkarak, ABD’ye geçmişti. ABD atom bombası ile II. Dünya Savaşı’nı bitirmiş, bunun üzerine Sovyetler Birliği de atom bombası üretmiş, daha sonra yarış hidrojen bombasına kadar yükselmişti. 60’lı yılların başı hem Soğuk Savaş’ın yükseldiği hem de iki ülkenin birbirlerinin topraklarında casus avladığı bir dönemdi.

Sovyetler Birliği lideri Nikita Kruşçev, Mayıs 1960’ta ABD kıyılarına oldukça yakın bir noktada olan Küba’ya füze sistemleri yerleştirmeyi tasarladı. Haziran 1962’de ABD’nin, Sovyetlerin Küba’ya yerleştirdiği füzelerden haberdar olması tansiyonu yükseltti.

29 Ağustos 1962’de Sovyet teknikerler, ABD casus uçaklarının füze sistemlerinin üzerinde süzüldüklerini fark ettiler. 14 Ekim 1962 tarihinde füzelerin Küba’daki varlığı dünyaya duyuruldu. ABD Başkanı John F. Kennedy, adaya daha fazla Sovyet mühimmatının gelmemesi için Küba’yı denizden ablukaya aldı. 22 Ekim 1962’de ABD, Sovyet gemilerinin Küba’ya mühimmat sevkiyatı için yaklaşması durumunda gemilere el koyacağını duyurdu.

ABD karasal askeri hazırlıklarını da Başkan Kennedy talimatı ile yaptı. Küba’ya birkaç yüz kilometre uzakta olan Florida eyaletine, Küba’nın olası bir işgali için 100 bin asker yollandı. 180 savaş gemisi Karayipler’de pozisyon aldı. Bu gemilerde toplam 40 bin denizci vardı.

Bütün bu gerilim sürerken üzerinden Kennedy ve Kruşçev arasında 28 Ekim 1962 tarihinde karşılıklı mektuplar gidip geldi. Kruşçev, Küba’ya uygulanan askeri ablukanın kaldırılması koşulu ile füzeleri Küba’dan çekmeyi kabul etti. Bunun karşılığında Kennedy, ABD’nin Küba’yı işgal etmeyeceği taahhüdünde bulundu.

Küba Füze Krizi’nden sonra Kremlin ve Pentagon arasında bir ‘kırmızı hat’ kuruldu. 1963 yılında kurulan bu hatta önce teleks kullanıldı, 1986 yılında faks makinesine geçildi. 2008 yılından bu yana taraflar gerektiği durumlarda özel korumalı e-mailler üzerinden haberleşiyor.

İLK DİREKT MESAJ: HIZLI KAHVERENGİ TİLKİ

30 Ağustos 1963’te Moskova’dan Washington’a gönderilen ilk test mesajı şöyleydi:

“HIZLI KAHVERENGİ TİLKİ, TEMBEL KÖPEĞİN ARKASINDAN ZIPLADI 1234567890 (THE QUICK BROWN FOX JUMPED OVER THE LAZY DOG’S BACK 1234567890).

Dönemin teknolojisi küçük harfler ile yazılmasına izin vermiyordu.

Kaynak: M5, News Sky, History CHN

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close