Biden'dan başkanlık kararnamesi: Avrupa'ya daha da fazla asker konuşlandırılacak - M5 Dergi
GündemÖne Çıkan

Biden’dan başkanlık kararnamesi: Avrupa’ya daha da fazla asker konuşlandırılacak

Abone Ol 

Rusya’nın Ukrayna’yı istilası sürerken ABD Başkanı Joe Biden perşembe günü, NATO’yu güçlendirmeye yönelik yürütülen Avrupa’daki ABD görevine destek amacıyla Pentagon’un 3 bin yedek askerden daha yararlanmasına izin veren başkanlık kararnamesini imzaladı.

İlave birlikler, halihazırda Avrupa kıtasında bulunan tahmini 100 bin ABD askerine katılacak.

Korgeneral Douglas Sims, bu hamleye dair Military.com’a yaptığı açıklamada, “Bu yetkiler, birimin güçlendirilmiş konumunu ve operasyonlarının seviyesini daha iyi şekilde desteklemesini ve sürdürmesini sağlayacak” dedi.

Atlantik Çözüm Operasyonu diye adlandırılan ABD’nin Avrupa’daki mevcut misyonu, Rusya’nın 2022’deki daha geniş kapsamlı istilasının öncesinde Kırım’ı ilhak ettiği ve Ukrayna’nın Donbas bölgesine baskı uyguladığı 2014’te başlamıştı.

Dış İlişkiler Konseyi’ne göre ABD bugüne kadar Ukrayna’ya 76 milyar doların üzerinde yardım gönderirken bunun 46 milyar dolardan fazlası askeri amaçlıydı.

ABD kuvvetlerine ek yapma kararı, ABD Başkanı Biden’ın çarşamba günü Litvanya’da düzenlenen NATO zirvesi sebebiyle, yankı uyandıran bir Avrupa gezisi gerçekleştirdiği dönemde alındı.

Perşembe günü Helsinki’den konuşan Biden, ABD’nin NATO’ya desteğini yinelemişti.

Biden, “Amerikan halkının yoğun desteği var. Kongre’nin hem Temsilciler Meclisi hem de Senato kanadındaki her iki parti üyelerinin de yoğun desteği var” dedi. Ancak Biden, Cumhuriyetçi Parti’nin “bazı aşırıcı unsurlarının” farklı hissettiğini de kabul etti.

Joe Biden önceki gün, Rusya’nın saldırganlığı karşısında “inanılmaz bir asalet” gösteren Ukrayna’nın “yıkılmayan” halkına duyduğu hayranlığı dile getirmişti.

Biden şöyle demişti:

“Bir ülkenin, komşusunun topraklarını zorla ele geçirmesine izin verilemez”

ABD’nin Avrupa ziyareti sorunsuz geçmedi.

Biden, NATO zirvesinden kısa süre önce Ukrayna’nın yakın vadede savunma örgütüne katılması fikrine mesafeli yaklaştığını belirtmişti.

ABD Başkanı geçen hafta CNN’e yaptığı açıklamada, “NATO’da,  halihazırda bir savaşın ortasındaki Ukrayna’yı NATO ailesine katıp katmamaya dair fikir birliği olduğunu sanmıyorum” demişti.

Biden ayrıca Ukrayna’nın ittifaka katılmadan önce “demokratikleşme” yönünde reformlar yapması gerektiğini de belirtmişti.

Kaynak: Independent

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close