Biden yönetimi, Mısır'a büyük miktarda tanksavar füzesi satışını onayladı - M5 Dergi
Öne ÇıkanSavunma Haberleri

Biden yönetimi, Mısır’a büyük miktarda tanksavar füzesi satışını onayladı

Abone Ol 

ABD yetkilileri, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin Mısır’ı Rus silahlarının yörüngesinden uzaklaştırmak için bir fırsat sunduğunu belirtti.

Biden yönetimi; Kongre’ye Mısır’a 691 milyon dolar değerinde tanksavar füzesi ve diğer teçhizatın potansiyel satışını onayladığını bildirdi.

Satışın tamamlanması halinde, Mısır’a 5.070 TOW 2A tanksavar füzesi ve çeşitli askeri  araç gereçler teslim edilecek.

ABD Savunma Bakanlığı tarafından yayınlanan açıklamaya göre; “Silahlar Mısır’ın mevcut silah stoklarını yenilemesine yardımcı olacak ve terörle mücadele operasyonları ve sınır güvenliği operasyonları için kullanılacak.” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada ayrıca, “Onaylanan bu satış, Orta Doğu’da önemli bir stratejik ortak olmaya devam eden “NATO Dışı Önemli bir Müttefikin” güvenliğini artırmaya yardımcı olarak ABD’nin dış politikasını ve ulusal güvenliğini destekleyecektir.” tespitine yer verildi.

Ortadoğu ve Kuzey Afrika’yı birbirine bağlayan 100 milyondan fazla nüfusa sahip bir ülke olan Mısır, Biden yönetimi tarafından bölgede ABD’nin stratejik bir müttefiki olarak tanımlanıyor ve dünya ticaretinin yüzde 12’sinin geçtiği hayati nakliye arteri olan Süveyş Kanalı’na ev sahipliği yapıyor.

Kaynak: M5

Abone Ol 

İlgili Yazılar

Abone Ol 
Back to top button
Close
Close